301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Haziran 2016 - Cumartesi 23:00 Bu haber 1630 kez okundu
 
14. Macar Günü Etkinlikleri, Süleymanpaşa'da gerçekleştirildi
Tekirdağ’da bu yıl 52’ncisi düzenlenen Kiraz Festivali kapsamında 14. Macar Günü etkinliği gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
14. Macar Günü Etkinlikleri, Süleymanpaşa'da gerçekleştirildi

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın da katıldığı etkinliklere, Macaristan Türkiye Büyükelçisi Gabor Kiss, Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos, İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, eski Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Türk Macar Dostluk Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.“RAKOCZİ BİZİM EMANETİMİZ, ORTAK KÜLTÜRÜMÜZDÜR”
Barış ve Özgürlük Parkında Budapeşte Belediyesi’nin Rakoczi Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende, Macar Günleri’nin başlaması dolayısıyla açılış konuşmaları yapıldı. İlk olarak Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaparak, “Macaristan için Rakoczi ne kadar önemliyse, Tekirdağ için Süleymanpaşa için de aynı önemi taşımaktadır. Bizim emanetimiz, ortak kültürümüzdür. Bu vesileyle ben tekrar dile getirmek istiyorum. Bu dostluk gününü, festival çerçevesinden daha dışarı çıkarıp en kısa zamanda Türk Macar Dostluk Günleri adı altında kutlamayı umut ediyorum” dedi.


Barış ve Özgürlük Parkı’nda Band of Streets Konseri ve Otto Kaiser’in “Budapest” fotoğraf sergisinin açılışının da gerçekleştiği etkinliklerin ikinci durağı Rakoczi Müzesi oldu. Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Macaristan Türkiye Büyükelçisi Gabor Kiss ve Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos’un açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği etkinlikte açılış konuşmalarının ardından Rakoczi Müzesi’nde resepsiyon düzenlenirken Türk Fotoğrafçıların Budapeşte’de çekilmiş fotoğraflardan oluşan sunumu gerçekleştirildi. 


14. Macar Günü etkinlikleri kapsamında Macaristan’ın özel yemeği Gulaş, etkinliklere katılanlara takdim edildi. Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü tesislerinde gerçekleşen kapanış etkinliğinde, Band of Streets grubu mini bir konser verirken, 14. Macar Günü etkinliklerine katkı verenler ve Macaristan’dan gelen konuklara hediyeler verilmesi ile sona erdi.

 

Haber: TEKİRDAĞ (İHA)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı