301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Mart 2015 - Cumartesi 12:49 Bu haber 2615 kez okundu
 
57. Alay bugün Malkara'ya geliyor
13 mart 2015 tarihinde Tekirdağ'dan yola çıkan 57. Alay Yürüyüş Komitesi geceyi İnecik Mahallesi'nde geçirdikten sonra, bu sabah saat 09.00'da Malkara'ya doğru hareket edecek. Cumartesi Malkara'da kalacak olan Komite Pazar sabahı Keşan üzerinden Çanakkale'ye doğru yoluna devam edecek.
GÜNDEM Haberi
57. Alay bugün Malkara'ya geliyor

13 mart 2015 tarihinde Tekirdağ'dan yola çıkan 57. Alay Yürüyüş Komitesi geceyi İnecik Mahallesi'nde geçirdikten sonra, bu sabah saat 09.00'da Malkara'ya doğru hareket edecek. Kızılay Malkara Şubesi ve belediye 57. Alay'ı karşılayarak, yiyecek teminini sağlayacak. Cumartesi Malkara'da kalacak olan Komite Pazar günü Keşan üzerinden Çanakkale'ye doğru yoluna devam edecek.

57. Alay Yürüyüş Komitesi, Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen Anzak Çıkarmasını durdurmak amacıyla 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen 57. Alay’ın anısını yaşatmak amacıyla, Tekirdağ’dan yola çıktı. Komite, 5 gün sürecek yürüyüş ile Çanakkale’ye ulaşacak.


19. Fırka’ya bağlı üç alaydan biri olarak Tekirdağ Yarkışla mevkiinde 1 Şubat 1915 tarihinde kurulan ve 22 Şubat 1915 tarihinde 19. Fırka Komutanı Yarbay Mustafa Kemal tarafından törenle sancağı verilerek Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol üstlenen 57. Alay’ın Tekirdağ’dan yola çıkışı dolayısıyla düzenlenen yürüyüş başladı.

57. Alay Yürüyüş Komitesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği yürüyüşte katılımcılar, Tekirdağ Valiliği önünden uğurlandı. 57. Alay’ın Çanakkale Zaferi’ndeki öneminden bahseden 57. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yılmaz, 57. Alay’ın dönmeyi düşünmediğini belirtti.


Yürüyüş güzergahları hakkında bilgi veren Komite Başkanı Hikmet Selim Yılmaz, yürüyerek 5 günde Çanakkale’ye ulaşacaklarını belirterek, "bugün başlayan yürüyüşümüzde bazı mahallelerimizde misafir olacağız. Konaklamamızda afad’ın katkıları olacak. Yemeğimizi yolculuğumuzdaki köylüler sunacak. Kızılay ve Malkara Belediyesi de bize yiyecek temininde yardımcı olacak. Ertesi gün Evreşe’de olacağız. Evreşe bizi bağrına basarak evlerini açıyor" dedi.


Yürüyüşün Çanakakle Savaşları’nın 100. Yılı dolayısıyla daha büyük bir coşku ile yapıldığını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, "Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yılmaz ve arkadaşlarının yürüyüşünde yanında olacağız. Bu gururu onlarla yaşayacağız. Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi ve tüm gazilerimizi, Ulu Önder Atatürk’ü buradan saygıyla anıyor hepsinin ruhları şad olsun diyoruz" ifadelerini kullandı.


Tekirdağ Valiliği önünde başlayan yürüyüş Hükümet Caddesi üzerinden devam ederek D-110 karayolunda sürdü. 5 gün sürecek 57. Alay yürüyüşü 18 Martta Çanakkale’de sona erecek. Bu gece İnecik'te mola veren 

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı