301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Şubat 2015 - Salı 17:36 Bu haber 1103 kez okundu
 
Ali İhsan Uslu Türkiye Kent Konseyleri Platformu 15. Genel Kurul Toplantısına Katıldı
Malkara Kent Konseyi Başkanı Ali İhsan Uslu 21-22 Şubat 2015 Cumartesi ve Pazar günleri yapılan Türkiye Kent Konseyleri Platformu 15. Genel Kurul Toplantısına katıldı.
GÜNDEM Haberi
Ali İhsan Uslu Türkiye Kent Konseyleri Platformu 15. Genel Kurul Toplantısına Katıldı

Bandırma Kent Konseyi Başkanlığında gerçekleştirilen platform toplantısında ilk gün platform yönetimi oluşumu, güncel konular, tanışma ve kent konseyleri oluşumu hakkında tecrübeler aktarıldı.

İkinci gün ise büyükşehir oluşumunun artıları ve eksileri ile hükümet tarafından hazırlanıp uygulanmak istenen 1 / 100000 plan değişiklikleri konuşuldu. Özellikle bu plan dâhilinde Bandırma’da uygulanmak istenen büyük ölçekli bir organize sanayi bölgesinin Balıkesir ve Çanakkale için neler getirip neler götüreceği slayt halinde gösterilerek konu üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantının sonunda oluşturulan sonuç bildirisi "Türkiye Kent Konseyleri Platformu Bildirisi" olarak kabul edildi.

Sonuç Bildirisi şöyle :

Genel Kurul çalışmaları sonucunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:

- Kent konseylerinin 2009’da revize edilen mevcut yönetmeliğinin değişen şartlar ve gereklilikler doğrultusunda tekrar düzenlenmesi bir zorunluluktur. Bu konuda gerekli çalışmaları yapması için Yürütme Kurulu Genel Kurul tarafından yetkilendirilmiştir.

- Mahalle meclisleri yerel demokrasilerde olması gereken, doğrudan demokrasiye en yakın örgütlenmelerdir. Bu yüzden bazı kent konseyleri bünyesinde kurulmuş bulunan mahalle meclislerinin bütün kent konseylerine yaygınlaştırılması, konuyla ilgili tecrübe sahibi olan kent konseylerinin birikimlerinden faydalanılmasına karar verilmiştir.

- Balıkesir- Çanakkale 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planının yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve ilgili diğer bileşenlerinin görüşleri alınmadan hazırlanması kabul edilemez. Bu bağlamda çevrenin ekonomik, kültürel, tarihi, ekolojik hassasiyetleri göz önüne alınmadığı bu planın iptal edilerek katılımcı demokrasiye uygun olarak tekrar hazırlanması gerekmektedir. Bunun gibi Türkiye’nin her ilinde yapılan planların katılımcılık anlayışı içerisinde tekrar düzenlenmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılacak olan çalışmalarda kent konseyleri de üzerlerine düşen sorumlulukları alarak süreçlere dâhil olacaklardır.

- Hükümet tarafından hazırlanıp TBMM’ ye getirilen “İç Güvenlik Yasa Tasarısı” katılımcı demokrasinin gerekliliklerine uyulmadan hazırlanıp bir oldubitti ile Meclis’ ten geçirilmek istenmektedir. Anayasa ile güvence altına alınan hukuk devleti ilkesine ve yargının bağımsızlığı ilkesine açıkça aykırıdır. Yerel demokrasinin güçlendirilmesi için çalışmakla görevli olan kent konseyleri bu tasarının iç barışı ve demokrasiyi zedeleyeceği endişesini taşımaktadır. Bu haliyle tasarının kabul edilmesi mümkün değildir.

- Bu dönemde ülkemizde ve dünyada artan kadına şiddet ve kadın cinayetleri toplumun vicdanında derin izler bırakmaktadır. Özgecan Aslan kardeşimize yapılan vahşet bardağı taşıran son damladır. Bizler Türkiye Kent Konseyleri Platformu olarak kadın düşmanlığına çanak tutan devlet politikalarına karşı bulunduğumuz bölgelerde mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğimizin bir kez daha altını çiziyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Türkiye Kent Konseyleri Platformu Genel Kurulu

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı