301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Mart 2015 - Pazar 00:26 Bu haber 1414 kez okundu
 
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Kurulu Yapıldı
Malkara Atatürkçü Düşünce Derneği 11. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Kültür Sarayı'ndaki Genel Kurula, yaşanan elektrik kesintisi damga vururken, salon ışıldaklar yardımıyla aydınlatıldı.
GÜNDEM Haberi
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Kurulu Yapıldı

7 Mart 2015 Cumartesi günü saat 13.00'de Malkara Kültür Sarayı'nda yapılan ADD 11. Genel Kurulu'na Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ ADD Şube Başkanı Servet Gürkan, Malkara ADD Başkanı Lerzan Baykal, Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Bilgin, CHP İlçe Başkanı İsmail Uzun, Belediye Başkan Yardımcısı Bahaettin Cömert, Kızılay Derneği İlçe Başkanı Ömer Meral, Belediye Meclis Üyesi Nurdan Başkütük ile üyeler ve basın mensupları katıldı.

Sunuculuğunu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Yanık'ın yaptığı genel kurulda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından divan heyeti seçimi yapıldı. Nihat Tamay Divan Başkanı olurken, Başkan Yardımcılığına Mümin Düvenci ve Nazmi Baykal getirildi.

 

Lerzan Baykal : "Atatürk devrim ve ilkelerine gönülden bağlıyız"

Divan heyetinin belirlenmesinin ardından 2013 ve 2014 yılı faaliyet raporunu okumak üzere kürsüye gelen ADD Malkara Şube Başkanı Lerzan Baykal, üyelere seslendi. Baykal konuşmasında şunları söyledi : "Bizler Atatürk sevdalılarıyız. Onun bedensel varlığı aramızdan ayrılabilir. Ama bıraktığı en büyük eseri olan, Türkiye Cumhuriyeti yaşayanları olarak Atatürk devrim ve ilkelerine gönülden bağlıyız. Atatürk, sadece işgal edilmiş yurdunu düşmandan kurtaran bir asker değil aynı zamanda siyasal, kültürel ve ekonomik alanlar başta olmak üzere her alanda sosyal hukuk devletinin yolunu açan bir önderdir. Yüzyıllarca ikinci sınıf insan durumuna düşürülmüş olan Türk kadını, bir yurttaş olarak eşit haklara onun sayesinde kavuşmuştur. Onun izinde olan Atatürkçü Düşünce Derneği'nde görev yapmak benim için bir onurdur. Gelin bu zor günlerimizde birlik olalım. Bu kongrenin gerçekleşmesindeki desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Ulaş Yurdakul'a teşekkür ediyorum."

Derneğin iki yıllık faaliyetlerini özetleyen ADD Malkara Şube Başkanı konuyla ilgili olarak;"Derneğimize gelir getirmek için yurt içi ve yurt dışı geziler yapıldı. Öğrencilere eğitim bursu verildi. Resmi bayram günlerinde aktif rol aldık. Uğur Mumcu'yu anma günü gerçekleştirdik. "Atatürk olmasaydı" ve "Beraber yürüdük bu yollarda" adlı tiyatro oyunlarına gidildi. Bunun dışında okullardaki  çocuklarımıza, mahalle muhtarlıklarına, üyelerimize Atatürk'ü anlatan kitaplarlar dağıttık. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. Lerzan Baykal konuşmasının son bölümünde "Her hafta Perşembe günü emekli öğretmenlerimizle birlikte gün etkinliği adı altında öğrencilerimize burs topluyoruz. Bu vesile ile günlere katılan değerli arkadaşlarımın hepsine huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Bize çok destek verdiniz. Öğrencilerimize çok katkıda bulundunuz. Sağ olun var olun." diyerek sözlerini noktaladı.

Derneğimize destek her geçen gün azalıyor

Genel Kurul'da söz alan Muhasip Üye Halil Yılmazgüç, derneğe desteğin her geçen gün azaldığına dikkat çekti. Derneğin 127 üyesi olduğunu belirten Yılmazgüç, 107 üyenin önceki yıllardan ödenmemiş aidatları olduğunu hatırlatarak, bunun 2 Bin 568 TL'yi bulduğunu söyledi. Üye aidatlarının üçte birini genel merkeze göndermek zorunda olduklarını sözlerine ekleyen Yılmazgüç, " Biz bu parayı üyelerimizden defalarca talep etmemize rağmen maalesef büyük bir kısmını toplayamadık. " dedi.

Halil Yılmazgüç şöyle konuştu :"Bizim gelirimiz bağışlardan, üye aidatlarından, gezilerden, takvimlerden vb. sosyal faaliyetlerden karşılanıyor. Daha iyi hizmet edebilmek için maddi durumumuz iyi olmak zorunda. Genel Merkez işletmeler kurulması konusunda şubelere destek veriyor. Bu bağlamda ben siz değerli üyelerimizin önerilerini bekliyorum. Biz Atatürkçü Düşünce Derneği olarak gelirimizi arttırabilmek için ne gibi projeler yapabiliriz?"

 

Ne acıdır ki insanlar derneğimize yardım etmekten korkar hale geldi

Derneğe yardımlarını esirgemeyen üyelere teşekkür eden Halil Yılmazgüç, "Ancak üzülerek söylemeliyim ki, derneğimize destek her geçen gün azalıyor. Bu ne acıdır ki, Atatürkçü Düşünce Derneği'ne yardım yapmaktan çekiniliyor. Bağış almaya gittiğimiz bir çok yerde, "Hocam size bağış yaparsak, başımıza bir hal gelir mi?" diye soruyorlar. Bu yüzden çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz. " diye konuşan Yılmazgüç ;"Atarükçü Düşünce Derneği demokratik bir kitle örgütüdür. Atatürk'ün devrimlerini ve ilkelerini geleceğe taşımak amacıyla kurulmuştur. Malkara'da Atatürkçü Düşünce Derneği'nin kurulmasında büyük katkıları olan Fatma Yavuz, Ahmet Şentürk ve arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum."dedi.

 

Gece yarısı tabelamız indirildi

Atatürkçüler olarak, zor günler geçirdiklerine vurgu yapan Halil Yılmazgüç, Atatürk heykellerinin yıkıldığı, Türk bayrağının yakıldığı bir dönemden geçtiklerini belirterek; "Bizim bile Malkara'da gece yarısı tabelamız indirildi. Önceki yılları arar hale geldik. Bize yardım yapanlar, yardımlarını kestiler. Hal böyle olunca çalışma isteğimiz ve azmimiz maalesef kırılıyor." diye konuştu.

Konuşmasının devamında Atatürkçüler olarak birbirlerini ötekileştirdiklerinden yakınan Yılmazgüç, çalışma isteğinin ve şevkinin kırıldığından söz etti. Aynı amaca hizmet eden kişi ve kuruluşlarla dernek olarak birlik sağlayamadıklarını, kendi doğrusunda ısrar eden, farklı fikirleri kabul etmeyen kişilerin bu kafalarını artık değiştirmeleri gerektiğini sözlerine ekleyen Yılmazgüç şunları söyledi :"Artık bireysel değil, ekip mantığıyla hareket etmemiz elzemdir. Diğer sivil toplum kuruluşlarıyla hedef ve amaçlarımız ortak olmasına karşın, birlikte hareket edemiyoruz. Güçlerimizi birleştiremiyoruz. Zaten toplum olarak ayrışmış durumdayız. Biz Atatürkçüler olarak birbirimizi çok çabuk ötekileştiriyoruz. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu unutuyoruz. Düşüncelerimizin, fikirlerimizin ortak noktalarını aramadan birbirimizi hemen dışlıyoruz. Kişisel kırgınlarımızı toplumsal olaylara yansıtıyoruz. Bunun sorumluluğu hepimizin üzerindedir. Birbirimizi takdir edemiyoruz. Görevini iyi yapanları takdir edin. Göreceksiniz başarı daha da artacaktır."

 

Atatürkçüler olarak gelecekten sorumluyuz

Halil Yılmazgüç konuşmasını şöyle tamamladı : "Doğan Cüceloğlu'nun zengosunu hatırlayan var mı? Orada der ki " Her insan değerlidir. Her insanın başarılı ve başarısız yönleri vardır. Kimse kimseden üstün değildir. İnsanda olumluluk aranırsa olumluluk bulunur. Olumsuzluk aranırsa olumsuzluk bulunur. Birbirimize değer verelim. Saygı duyalım. Atatürkçüler olarak gelecekten sorumlu olduğumuzu unutmayalım. Şahsi kırgınlarımızı bir tarafa bırakalım. Atatürkçüler olarak şartlar ne olursa olsun mücadelemizi bırakmayalım. Gerçek Atatürkçülükte ötekileştirme ve ayrıştırma yoktur. Birlikte hareket etmeyen, karşılıklı sevgi ve saygı sınırları içinde yaşayamayan toplumların, hiç bir zaman çağdaş uluslar içinde yer alamayacağı ve bir millet olarak var olamayacağı kesindir.

Gün vatanın ve cumhuriyetin geleceğine sahip çıkma, günüdür. Hepinize teşekkür ediyorum."

 

ADD Tekirdağ Şube Başkanı Servet Gürkan : " Hiç bir güç bizi yolumuzdan çeviremeyecek"

Genel Kurul'a katılan ADD Tekirdağ Şube Başkanı Servet Gürkan da, üyelere hitap etti. Gürkan konuşmasında zor günler yaşadıklarını, ama hiçbir gücün onları Atatürk'ün yolundan çeviremeyeceğini söyledi. Servet Gürkan şunları söyledi :" 1989 yılında kurulan bu derneğin, 10 ay sonra kurucu genel başkanı Muammer Aksoy katledildi. Biz Muammer Aksoy'lardan geliyoruz. Uğur Mumcu'lardan geliyoruz. Bizim yolumuz Mustafa Kemal'in yolu. Bizim yolumuz akıl ve bilim yolu. Hiçbir güç, hiç bir karanlık, elektrikleri de kesseler, 2008'de olduğu gibi Genel Başkanımızı içeri de atsalar, biz yolumuza devam edeceğiz. "

 

Kadınımızı katleden zihniyeti  şiddetle kınıyorum

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe gönderme yapan ADD Tekirdağ Şube Başkanı Servet Gürkan, "Kadınlar günü sadece 8 Mart'ta değil, her gün kadınlar günü. 2015 yılında iki ayda 52 tane Özgecan kardeşimizi kaybettik. Onlarla birlikte yaşadık. Onlarla birlikte dolmuşlarda katledildik. Türkiye'de 8 bin kadınımız son 13 yılda katledilmiş. Kadınımızı katleden bu acziyeti buradan Malkara'dan şiddetle kınıyorum. Yolumuz açık olsun arkadaşlar. Karamsarlık yok. Kazanan da biz olacağız." diyerek sözlerini noktaladı.

Genel kurul'da konuşmaların ardından oylamaya geçildi.

Yapılan oylama sonucunda;

Yönetim Kurulu : Lerzan Baykal, İsmail Yanık, Halil Yılmazgüç, Yüksel Bora, Hatice Kaya, Nuran Gürgen, Rukiye Batmaz.

Denetim Kurulu : Ayşen Erbay, Ahmet Şentürk, Recep Süvari.

Disiplin Kurulu : Suzan Candan, Nihat Tamay, Ender Bakla.

Delegeler : Nazmi Baykal, Yüksel Bora, Ümran Bilgin

şeklinde oluştu.

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı