301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mart 2015 - Cuma 22:37 Bu haber 2106 kez okundu
 
Belediye Başkanı ve STK'lar Kapalı Pazar Yeri projesini konuştu
Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul STK temsilcileriyle yaptığı toplantıda Kapalı Pazar Yeri projesi ile ilgili nasıl bir yol takip edileceği konusunu ele aldı.
GÜNDEM Haberi
Belediye Başkanı ve STK'lar Kapalı Pazar Yeri projesini konuştu

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve ilçede faaliyet gösteren STK Temsilcileri, bilindiği gibi her ay düzenli olarak ilçenin sorunlarını ve çözüm yollarını konuşmak üzere bir araya geliyor. Bu bağlamda 12 Mart 2015 Perşembe günü Ticaret Borsası'nda yapılan Mart ayı toplantısında Malkara'nın en önemli projelerinden biri olan Kapalı Pazar Yeri ile ilgili projeler hakkında STK temsilcilerinin görüşü alındı.

 

Kendi İmkanlarımızla mı, yoksa kat karşılığı mı?

Yapılan toplantıda Kapalı Pazar Yeri Projesi hakkında ilçede bulunan Sivil Toplum Örgütü temsilcilerinin de görüşlerini alan Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, "Bu konuda her ne kadar meclisin tek başına karar verme yetkisi olsa da böylesine hassas bir konuda sizlerin de görüş ve önerilerinize önem veriyoruz. " dedi.

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Kapalı Pazar Yeri'nin yapılabilmesi için seçenekleri şöyle sıraladı :

 1. seçenek : Belediye olarak İller Bankası'ndan yaklaşık 10 Milyon TL. kredi alarak "Uzay Çatı" dediğimiz üstü kapalı yanları açık olacak şekilde basit bir kapalı pazar yeri yapılabilir.

2. Seçenek : Uluslararası kredi kuruluşlarından kredi kullanarak, daha kompleks bir projeyle içinde AVM, Sosyal alanlar, sergi alanları olan tamamen kapalı modern bir pazar yeri yapılabilir. Bunun maliyeti de 25-30 Milyon TL. civarında.

3.Seçenek : Bir diğer proje de bu işi kat karşılığı yaptırmak. Belediyenin böyle bir yetkisi var. Meclisin onayına sunulup, onaylandığı takdirde pazar yeri kat karşılığı yaptırılabilir. Pazar yerinin 12 bin 500 metrekare  alanı var. 11 metre de kod farkı var. Yani emniyet müdürlüğünün olduğu alt kısım ile şeref dondurmanın olduğu üst kısım arasında 11 metre fark var. Buna göre 25 bin metrekare iki katlı pazar yeri ve kapalı otopark yapılabiliyor. Üstü de kat karşılığı inşaatı yapacak firmaya verilecek. Firma buraya 3 katlı bir alışveriş kompleksi yapabilecek.

Kredi kullanırsak Kent Meydanı Projesi'ni ötelemek zorunda kalabiliriz

STK Temsilcilerine konuşan Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, "Sizlerden bu yöntemlerden hangisi Malkara'nın ihtiyaçları için daha sağlıklı olur? Bunu öğrenmek istiyorum. Sizlerin görüşünüzü belirtmenizi istemeden önce konuyla ilgili birkaç detayı daha açıklamam gerekiyor. Eğer burasını herhangi bir finans kuruluşundan kredi kullanmadan yapabilirsek, 1 yıl sonra otogarın aşağıya inmesinin ardından, 18 dönümlük bir alana sahip olan mevcut otogarın olduğu yere pazar yerinde kullanmadığımız krediyi çekerek güzel bir kent meydanı yapabiliriz. Belediye hizmet binası ve sosyal alanlar şeklinde eski otogarın alanını değerlendirmeyi planlıyoruz. Ancak pazar yerine kredi kullanırsak Kent Meydanı projesi ötelenmek zorunda kalır. Bayramlarda, konserlerde etkinlik yapabileceğimiz bir meydanımız yok. Yurt dışında Malkara'dan daha küçük ilçelerin bile bir meydanı var. Bu ilçemiz için büyük bir eksiklik ve bu projeyi de bir an önce hayata geçirmek istiyoruz." diye konuştu.

Sadık Akçay (Malkara Avcılar Derneği Başkanı) : Pazar yeri projesinden önce Malkara'nın en önemli olan yol ve su sorununun çözülmesi gerekiyor. Bu sorunları ortadan kaldırmadan diğer şeylerle uğraşmak beyhude çabadır.

 

Ulaş Yurdakul : "2016 Eylül ayından itibaren Malkara'da yol sorunu diye bir şey kalmayacak"

Ulaş Yurdakul (Belediye Başkanı) : 6 Nisan'da İller Bankası'nın geçici kabulü yapması lazım. 15 Nisan'da Su işinin biteceğini tahmin ediyoruz. Yollar konusunda halkımız sonuna kadar haklı. Ama Büyükşehir'in şöyle bir avantajı var. Geçen yıl biz 12 bin ton asfalt aldık Büyükşehirden. Büyükşehir'in asfalt kapasitesi bu yıl 7 katına çıkıyor. Makine ve ekipman kapasitesi de aynı oranda artacak. Önümüzdeki yaz döneminde Büyükşehir Belediyesi asfaltlama ekibi sürekli Malkara'da asfalt çalışması yapacak. Amacımız kışa kadar bütün ana arterleri asfaltlamak. Önümüzdeki yıl Büyükşehir'den Malkara Belediyesi'ne gelecek 5 Milyon TL ile de 2016'nın Eylül ayından itibaren Malkara'da yol sorunu diye bir şey kalmayacak.

Ulaş Yurdakul (Belediye Başkanı) : Bir taraftan yolları yaparken diğer projeleri de göz ardı etmememiz gerekiyor. Mesela bunlardan biri de pazar yeri projesi. Pazar Yeri Malkara'nın öncelikli sorunlarının başında geliyor. Bugünkü durumda Pazartesi günleri pazar kurulan sokaklara ne itfaiye ne de ambulans girebilir. Bu ciddi bir tehlikedir.

İsmail Yanık (ADD Yönetim Kurulu Üyesi) : Pazar yeri elzem. Önemli bir eksiklik Malkara için. Ancak bunun bir maliyeti var. En önemli sorun da bu. Bizi maddi yönden Tekirdağ'a bağlamalarından rahatsızım. Çünkü her seferinde dağıtım yapılacağı zaman kaymağı Merkez ve Çorlu yer, şimdi bir de Çerkezköy çıktı. Malkara daha gerilere düştü.

Ulaş Yurdakul : Büyükşehir yatırımlarından en büyük payı alan ilçerin başında geliyoruz

Ulaş Yurdakul (Belediye Başkanı) : Biz nüfusa göre Tekirdağ'ın altıncı büyük ilçesiyiz. Yüzölçümüne göre ise birinciyiz. 2015 Büyükşehir Belediyesi yatırım programında Süleymanpaşa'daki yatırımları saymazsak, Büyükşehir yatırımlarından en çok pay alan Belediye Malkara Belediyesi olmuştur. Hatta bu konu kendi grubumuz içinde sıkıntı da yarattı. Biliyorsunuz tüm ilçeler CHP Belediyesi. Böyle olunca paylaşımda sıkıntı oluyor. Keşke ilçelerden bazılarında diğer partiler belediyeleri alsaydı da biz de daha çok Büyükşehir yatırımı alabilseydik. Tabi bu bir şaka. Sonuç olarak Malkara Büyükşehir yatırımlarından oldukça büyük bir pay almıştır.

Hasan Akçay (TEMA İlçe Temsilcisi) : Pazar yeriyle ilgili Başkanım arz etti. Sanırım bu konuda en büyük fikir sahibi olacak arkadaşlarımız esnaflar olması gerekiyor. Tüketici olarak benim açımdan çok iyi olur. Hepsinin bir arada olması. Bu konuda Malkara'daki esnaflarımızın da fikrinin alınması yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Belediye Başkanı Kapalı Pazar Yeriyle ilgili detayları açıkladı

Ulaş Yurdakul (Belediye Başkanı): 100. yıl parkının yanındaki yol da pazar yerine dahil. 12 bin 500 metrekare. Emniyet tarafından sıfırdan girilip, 2 katlı 25 bin metrekare tamamı kapalı güzel kullanılabilir, insanların hava koşullarından etkilenmeden alışveriş yapabileceği, doğru planlandığı takdirde bazı alanların 7 gün açık kalabileceği bir pazar yeri haline dönüşecek. Üstündeki yapı ise 1 katı 6 bin metrekare olup, 3 katlı bir yapı olabilir. En üst katı bunun zaten tamamen sosyal alan şeklinde gelişecek. Kalan 2 kat ise bir AVM'den daha küçük bir yapı, yani 1 katta ortalama 20-30 dükkanın olduğu bir kompleks olabilir. Biz çarşı esnafımızı düşünmek zorundayız. Bu nedenledir ki Şehitlik Caddesi Projesi'ni gerçekleştiriyoruz. Aynı şekilde Hürriyet Caddesi'nde de bir proje gerçekleştireceğiz. Ancak, baktığımız zaman hafta sonu Keşan'da Kipa'ya ya da Tekirdağ'da Tekira'ya gittiğimizde Malkara'da o kadar Malkaralı görmüyorum. Bu bir gerçek. Bizim amacımız bu şirketle görüşüp, Malkaralı esnafın buradan yer alarak, burada ticaret yapmasını sağlamak. Ancak şu da bir gerçek ki, bu değişimi gerçekleştirmezsek, insanlarımız yine Keşan'a ve Tekirdağ'a gitmeye devam edecekler. Alışveriş için kapalı alanlar her zaman bir avantaj. Biz de Malkara'da bunu sağlamak zorundayız. Siz kışın soğuğunda çarşıda 1 saat gezemezsiniz ama, kapalı bir alışveriş merkezinde 4-5 saat rahatlıkla gezebilirsiniz. Malkara'nın böyle bir yere ihtiyacı var. Bu amaçla Keşan Kipa ve Migros'tan daha büyük, daha modern bir yer yapalım istiyoruz. Bu sayede Yunanistan'dan gelen turistleri de buraya çekebiliriz. Keşan yıllardır bu turistlerden faydalanıyor. Yunan turistleri Malkara'ya çekebilecek cazibemiz olması gerekiyor ki, Keşan'ı bırakıp buraya gelsinler. Elmalı'da Sarıpolat'ta yapacağımız köy turizmi projeleriyle de bunu daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Yani kısacası bütün bunları hayata geçirerek Malkara'yı dışa açmamız gerekiyor.

Mehmet Evren Eren (TSO Yön.Kur.Üy.):  Uzay Çatı Pazar yeri örneği Burgaz'da var. Haftanın 2-3 günü kullanılabilen kullanışlı bir pazar yeri. Ancak imkan varsa alışveriş merkezi şeklinde bir pazar yeri Malkara için çok daha iyi olacaktır. Hafta sonu Keşan'da Tekirdağ'da AVM lerde Malkaralılara sık sık rastlamak mümkün. İşte bu nedenle AVM tarzında bir pazar yeri daha isabetli olacaktır. Böyle bir AVM yaptığımızda bunun  önünü kesebilir miyiz? derseniz. Kesemeyiz. Çünkü bu Malkara'nın yapısında var. Bu onların en doğal hakları. Bizler de alışveriş için aynı yerlere gidiyoruz. Ama bunu biraz da olsa Malkara'ya çevirebiliriz. Eğer Belediyemizin böyle bir imkanı varsa, alışveriş merkezi şeklinde yapalım ve bütün metrekareyi değerlendirip, mümkün olduğu kadar büyük bir yer yapılmasından yanayım. Ayrıca buradaki dükkanlarda önceliği Malkara esnafına verelim. Esnaf bu sayede kendini de yenileme fırsatı bulabilir.

Ulaş Yurdakul (Belediye Başkanı) : Bu pazar yerini belediyeden hiç bir kaynak kullanmadan kat karşılığı yaptığımız takdirde, buranın sözleşme şartlarını oluştururken, belediye ile firmayı ortak söz sahibi olacak şekilde düzenleyip, Malkaralı esnafa öncelik verilmesi şartını sözleşmeye sokabiliriz. Keşan'da Migros'un yanındaki Olimpus Alışveriş Merkezi'ndeki esnaf Keşanlı. Markalar ulusal olabilir ama işletenler Keşanlı. Malkara'ya da aynı sistemi getirebiliriz. Buradaki asıl amacımız Keşan'dakilerden daha güzel, daha modern bir yer yapıp bu sayede hem Keşan'ı hem de Hayrabolu ve Şarköy'ü buraya çekmeyi planlıyoruz. Bu sayede Malkara'nın ekonomisini canlandırabileceğimizi düşünüyorum. Bununla birlikte giyim Yunanistan'a göre bizde daha ucuz. Yunanistan'dan Keşan'a gelen turistleri de buraya çekebileceğimize inanıyorum.

Ali İhsan Uslu (Kent Konseyi Başkanı) : Pazar yerini 2 şekilde yapabiliriz. Bunlardan ilki kredi kullanarak ya da diğer bir seçenek olan kat karşılığı anlaşarak, belediyenin kasasından tek kuruş para harcamadan bu pazar yerini yapabiliriz. Buna göre işi alan firma  1. ve 2. katları tamamen pazar yeri, otopark ve soğuk hava deposu olarak yapacak ve o şekilde bize teslim edecek. Üst katları da kendi inisiyatifiyle kullanma hakkına sahip olacak.

Yok eğer kredi kullanarak yaparsak yine şöyle bir açılım karşımıza çıkıyor. Uzay çatı dediğimiz yanları açık üstü kapalı büyük bir pazar yeri mi yapalım. Bunun maliyeti 10 Milyon TL. civarındadır. Ya da içinde AVM'si, sosyal alanları, pazar yeri de olan ve 7 gün insanlara hizmet edebilecek 25-30 Milyon TL civarında kredi kullanmak zorunda kalacağımız modern bir kompleks mi yapalım.

Bunlardan hangisini yapalım. Bu kararı verirken siz STK Başkanlarımızın fikir ve görüşlerinizi de önemsediğimiz için, sizlerin görüşlerinizi duymak istiyoruz.

Ersin Kaçar (Ticaret Borsası Yön.Kur.Ü.) : Bu konuda fikir oluşturabilmek için bütün STK'lar kendi yönetimleri içinde bu konuyu görüşerek bir fikir ortaya koysun. Bir sonraki toplantıda bu fikirler ortaya konsun. Bu en sağlıklı çözüm olacaktır. Yazılı olarak tüm STK'lar bu konudaki görüşlerini bildirsinler.

 

Adnan Sungur: "Kapalı Pazar yeri Stadın olduğu yere yapılamaz mı?"

Adnan Sungur (Ticaret Borsası Meclis Başkanı) : Bizim en büyük sıkıntımız yol boyunda ticari alanlarımızın olmaması. Mayıs ayının başından Eylül sonuna kadar yoldan akıp geçen müthiş bir araç trafiği var. Bu bağlamda benim görüşüm, pazar yeri stadın olduğu yere yapılsa daha iyi olur. Bu yer belediyeye devredilemez mi? Böylece hem pazar alışverişi için Malkara halkı rahatlıkla gidebilecek, hem de yoldan geçen araçları çekmek mümkün olabilecek. Burada yöresel ürünlere de yer verilerek, ciddi bir pazar yaratılabilir.

Haber : Emin Borazan & Onur Akıncı (malkaram.com)

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı