301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mart 2015 - Cuma 18:47 Bu haber 1063 kez okundu
 
Çerkezköy Tso Fildişi Heyetini Ağırladı
GÜNDEM Haberi
Çerkezköy Tso Fildişi Heyetini Ağırladı

AHMET KARDEŞ 
TEKİRDAĞ (İHA) - Fildişi Sahili’nden 40 kişilik heyet, Çerkezköy’e gelerek bir dizi ziyarette bulundu. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası'nda bölgenin ekonomisi ille ilgili sunum yapılan Fildişi Sahili heyeti, ülkeleri hakkında bilgiler verdi.
Etiyopya’dan gelen iş adamlarını geçtiğimiz hafta bölgedeki yatırımcılarla buluşturan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, Fildişi Sahili İş Heyetini ağırladı. Fildişi Sahili’nden ikili iş görüşmeleri için Çerkezköy’e gelen heyet, ilk olarak Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Fildişi Sahili Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kinapara Kolibali, DEİK Afrika Bölge Koordinatörü Eren Paykal ve beraberindeki yaklaşık 40 kişilik heyet, Çerkezköy TSO Meclis Başkanı Taha Ülker, Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Akın, Oda Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri tarafından karşılandı. Programa katılan Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay da Fildişi Sahili İş Heyeti’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

"DİPLOMATİK İLİŞKİLERİMİZ YARIM ASIRDIR SÜRÜYOR"
Programın açılış konuşmasını yapan Çerkezköy TSO Meclis Başkanı Taha Ülker Oda olarak, üyelere özellikle ihracat noktasında katkı sağlamayı hedeflediklerini söyleyerek, "Bu kapsamda Afrika ülkeleri ile diyaloğumuzu geliştirme adına önemli çalışmalar başlattık. İki ülke arasında yarım asra dayanan diplomatik ilişkiler, ekonomik ve ticari ilişkilerle yeni bir boyut kazanmış ve bu gelişmelere eş olarak Temmuz 2012’den beri Türk Hava Yollarımız Abidjan’a doğrudan sefer gerçekleştirmeye başladı. Kakaonun anavatanı, turizmin cenneti, dünya çapında ünlü futbolcularıyla hafızalarımızda yer eden Fildişi Sahili ile ülkemiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin temelini 2005 yılında imzalanan Ticaret Anlaşması ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması oluşturmaktadır" dedi. 
Ülker, "2012’den bu yana giderek artan ikili ticaret hacmi, 2014’te 332 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Fildişi Sahili iş heyeti ve Türk firmalarımızın gerçekleştireceği görüşmelerle birlikte, iki ülke arasındaki sosyal, kültürel ve özellikle ekonomik ilişkilerin daha da güçleneceğini temenni etmekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri bir kez daha selamlıyor ve bugünkü birlikteliğin gelecek için önemli bir kilometre taşı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı. 
Programda konuşan Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay ise, "Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamız, geçtiğimiz günlerde Etiyopyalı iş heyetini bölgede ağırlayarak iş adamlarımızla ikili görüşmelerde bulunmalarını sağladı. Bugün de Fildişi Sahili’nden iş heyetini ağırlıyorlar. Çerkezköy TSO son zamanlara yaptığı bu tür çalışmalarla ülke çapında ses getirmektedir. Kendilerini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum" dedi. 
Ziyaretlerin her iki tarafın da menfaatine olan çalışmalar olduğuna dikkat çeken Kaymakam Kubilay, "Çerkezköy Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden birisidir. İlçemiz konum itibariyle de büyük merkezlere son derece yakın olması nedeniyle büyük imkanlara sahiptir. Bu nedenle yürütülecek çalışmaların çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu vesile ile her iki ülke heyetinin menfaatleri doğrultusunda başarılı çalışmalar temenni diyorum" diye konuştu. 

"AFRİKA’NIN LOKOMOTİFİ OLMAK İSTİYORUZ"
Program Fildişi Sahili Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kinapara Kolibali’nin konuşması ile devam etti. Kurum olarak Fildişi Sahili hükümetine danışmanlık hizmeti verdiklerinin altını çizen Kolibali, "Bu ziyaret Yatırımlar Müdürlüğümüz tarafından organize edildi. Biz Afrika’nın dinamik bir ülkesiyiz. Yapmak istediğimiz çok şey var. Fakat asıl amacımız 2020’ye kadar gelişen bir ülke haline gelebilmektir. Afrika’nın lokomotifi olmak istiyoruz. Yüzde 8 olan büyüme hızımızı yüzde 10’un üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. 
Fildişi Sahili Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kinapara Kolibali, Türk heyeti Fildişi Sahili’nde ağırlamak istediklerini kaydetti.
Konuşmaların ardından Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Muharrem Yamaç tarafından davetlilere Oda hakkında sunum yapıldı. Sunumun ardından heyet Arçelik ve Putzmeister fabrikalarını ziyaret etti. Heyet, fabrika ziyaretlerinin ardından Parıltım Restaurant’ta Türk firmaları temsilcileri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı