301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mayıs 2016 - Cuma 14:04 Bu haber 2272 kez okundu
 
Çiğ sütte direkt satış dönemi
Tarım Bakanlığı, çiğ süt fiyatlarına istikrar getirmek için yeni bir dönemi başlatıyor. Yeni yönetmelikle, süt üreticileri ürünlerini doğrudan tüketiciye sunabilecek.
GÜNDEM Haberi
Çiğ sütte direkt satış dönemi

Tarım Bakanlığı, çiğ süt fiyatlarına istikrar getirmek için yeni bir dönemi başlatıyor. Yeni yönetmelikle, süt üreticileri ürünlerini doğrudan tüketiciye sunabilecek.Yeni Şafak Gazetesinden Yasemin Asan'ın haberine göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ sütte yaşanan fiyat istikrarsızlığına karşı yeni bir çalışma başlattıklarını belirterek, “Bu kapsamda, üreticilerimiz küçük miktarlardaki çiğ sütü belirlenen kriterlere uyarak son tüketiciye veya yerel perakendecilere doğrudan satabilecekler" dedi.

200 KİLOMETRELİK YARIÇAP


Bakan Çelik, yönetmelik çalışmasının detaylarını şöyle açıkladı: Çiğ süt, süt üreten hayvancılık işletmesi merkez kabul edilerek 200 kilometrelik yarıçap içerisinde yer alan sabit bir yerde konuşlandırılmış otomatik satış makineleri veya marketlerde son tüketiciye arz edilecek. Hayvancılık işletmeleri çiğ sütü hazır ambalajlı hale getirmeleri durumunda 500 kilometrelik yarıçap içerisinde son tüketiciye arz edilebilecekler.

24 SAAT İÇİNDE TÜKETİM


Sütün son tüketiciye doğrudan arzı, sağımdan itibaren 24 saat içerisinde gerçekleştirilecek. Çiğ sütün son tüketim tarihi ise ilk sağımdan itibaren 48 saati geçemeyecek. Çiğ süt son tüketiciye en az 1 litrelik hazır ambalajlı olarak, perakende işletmece sağlanan tek kullanımlık malzeme veya tüketici tarafından sağlanan kaba konarak arz edilebilecek. Çiğ sütün arz edildiği hazır ambalaj veya tek kullanımlık malzeme Gıda İle Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmelik hükümlerine uygun olacak.


DETAYLAR AMBALAJDA EKSİKSİZ YER ALACAK


Süt hayvancılık işletmesi tarafından doğrudan satışa hazır ambalajlı olarak arz edilen çiğ sütün ambalajında tüketici için “Çiğ süt (En az 1 cm olacak şekilde), kullanmadan önce kaynatınız ifadeleri, (En az 1 cm olacak şekilde) üreticinin adı soyadı veya ticari unvanı, adresi ve hayvancılık işletme numarası, sağım tarihi ve saati,son tüketim tarihi, 0 - 4 °C'de buzdolabında muhafaza ediniz” bilgilerin yazılması zorunlu olacak. Aynı şekilde hazır ambalajsız arz edilen çiğ süt için de bu bilgiler tüketicilerin kolayca görebileceği yerde yer alacak. Talep edilmesi durumunda bu bilgiler yazılı olarak da tüketiciye verilecek.

Haber - (ulusaltarim.com)

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı