301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Mart 2015 - Pazartesi 19:47 Bu haber 1500 kez okundu
 
Doç.Dr. İsmail Yılmaz:"Türkiye'de en iyi eski kaşar Malkara'da üretiliyor"
Türkiye'de Geleneksel gıdalar üzerine çalışmalarda bulunan Doç.Dr. İsmail Yılmaz, Malkara'da üretilen eski kaşar peynirinin içerdiği yağ, protein, mineral madde ve vitamin içeriği bakımından Türkiye'nin en iyisi olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Doç.Dr. İsmail Yılmaz:

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç.Dr. İsmail Yılmaz, Malkara'da üretilen süt ürünlerinin bölgemizde ve tüm Türkiye'de tüketiciler tarafından lezzet ve kalite olarak en çok tercih edilen ürünler olduğunu vurguladı.  Geleneksel gıdalar üzerine ulusal çapta araştırmalar yapan Yılmaz, özellikle eski kaşar konusunda Türkiye'nin en iyi eski kaşarının Malkara'da üretildiğini söyledi.  Doç.Dr. İsmail Yılmaz “Bugün Türk Mutfağı dünyada eşi görülemeyecek kadar oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitlilikte en büyük rolü şüphesiz bölgesel yemekler ve geleneksel gıdalar oynamaktadır. Hemen hemen her ilimizin ve ilçemizin kendine has bir yemeği veya geleneksel gıdası bulunmaktadır. Malkara hem göç almış olmasından dolayı hem de yerli halkının beslenme kültüründen dolayı bölgede çok zengin bir yemek ve geleneksel gıda bolluğu bulunmaktadır." diye konuştu.

Tekirdağlı ve Malkara Çavuşköy’den evli olduğu için bu bölgenin mutfak kültürünü ve ürünlerini iyi bildiğini hatırlatan Doç.Dr. İsmail Yılmaz,  "Bu kültüre Malkara açısından baktığımızda Malkara süt ürünlerini belirtmeden geçmemek gerekmektedir. Bugün Malkara da üretilen süt ürünleri ulusal çapta tanınmakta ve tüketici tercihi alması açısından raflarda aranmaktadır. Tekirdağ hatta Trakya bölgesi dediğimizde hayvancılık ve süt üretimine bağlı olarak kurulmuş irili ufaklı süt işletmelerinin çoğunluğunun Malkara ilçemizde bulunması bu konudaki görüşümüzü doğrulamaktadır." şeklinde konuştu.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Malkara'daki eski kaşarı anlatır

Malkara'da üretilen süt ürünlerinin içinde  en önemlisi ve en tanınmışının “Malkara Eski Kaşar Peyniri” olduğunu dile getiren Doç.Dr. İsmail Yılmaz,  Yıllar önce Evliya Çelebi’nin de seyahatnamesinde Malkara eski kaşar Peynirinden bahsettiğini belirtti. Yılmaz açıklamasında "Malkara eski kaşar peyniri diğer kaşar peynirlerinden duyusal olarak daha farklı özelliklere sahiptir. Aromasının ve renk özelliklerinin diğer peynirlerden farklı olması Malkara eski kaşar peynirini farklı kılmaktadır. Ayrıca yapılan analizler sonucunda peynir üretiminde kullanılan sütün elde edilmesinde hayvanların otladığı bitkilerden ve Malkara’nın doğal bitki örtüsünde olan bazı aromatik bitkilerden kaynaklandığı belirlenmiştir." dedi.

Tüm Türkiye'nin tercih ettiği bu lezzetin Malkara'da üretildiğini Türkiye'ye anlatmalıyız

Eski kaşar peyniri üretiminde Malkara'da koyun, keçi ve inek sütlerinin birlikte kullanıldığını ve üretimin sadece nisan ve temmuz ayları arasında yapıldığı bilgisini paylaşan Doç.Dr. Yılmaz, Malkara eski kaşar peynirinin içerdiği yağ, protein, mineral madde ve vitamin içeriği bakımından Türkiye'nin en iyisi olduğunu söyledi. Yılmaz son olarak, Türkiye'nin tercih ettiği bu ürünü Malkara'nın çok iyi reklam etmesi gerektiğini ve bu tip ürünlerin üretiminin desteklenmesi, tüketicilerin bu ürünler karşısında bilgi düzeyinin arttırılması ve tüketiminin teşvik edilmesi için çok kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı