301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Mart 2015 - Perşembe 01:03 Bu haber 1016 kez okundu
 
Gazetecilerin Bulgaristan Çıkartması
GÜNDEM Haberi
Gazetecilerin Bulgaristan Çıkartması


Çorlu´da görev yapan yerel medya mensupları geçtiğimiz hafta Bulgaristan´a çıkartma yaptı.

Avrupa Birliği Bakanlığı sorumluluğu altında Sivil Toplum Diyalogu III Hibe Programı çerçevesinde Medya dalında Avrupa için medya girişimi adlı proje kapsamında Bulgaristan´ın Burgas kentinde bir dizi ziyaret gerçekleştirildi. 

Hibe faydalanıcısı Anıllar Basın ve Kağıtçılık A.Ş. bünyesinde Çorlu Gazetesi ve Bulgaristan proje ortağı Çernomorski Far Gazetesi ile Bulgaristan´ın Burgas İlinde proje kapsamında 19-20-21 Mart 2015 tarihinde 3 günlük eğitim seminerleri gerçekleştirildi.

Bulgaristan´ın Burgas İlinde düzenlenen eğitim seminerine Çorlu Gazetesi adına proje koordinatörü Sezgin Engin, proje teknik asistanı Nasibin Kaya, proje muhasibi F. Seval Özel, Çorlu Belediyesini temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Kemalettin Avcı ve eğitimde Asayiş Gazetesi İmtiyaz Sahibi Rahim Taşkın, Babı-Ali Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tarık Yıs, Çorlu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Göksel Gürsoy, corluda.com haber sitesi editörü Ercan Kılıçlı, Radyo Gündem sahibi Ertuğrul Adıgüzel, Şehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi Feray Toprak, T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Edirne Şube Müdürü Uğur Ülgen ve Yorum Gazetesi yazı işleri müdürü Gülgün Keçeci yer aldılar.
Proje faaliyetleri kapsamında heyet ilk gün, Bulgaristan´ın Burgaz İli Valisi Valço Çolakof´un daveti üzerine makamında ziyaret etti. Ziyarette proje sahibi Çorlu Gazetesi imtiyaz sahibi Engin Anıl, gerçekleştirmekte olan projenin amacı ve faaliyetleri konusunda bilgiler aktardı. Yapılan konuşmaya istinaden Vali Çolakof´ta Türkiye ve Bulgaristan arasında gerçekleştirilen ortak AB projeleri ile ilgili bilgiler sunarak, "Valilik görevine yeni başladığımdan itibaren 2 ülke arasında ki sosyal ve kültürel projeleri destekliyoruz. Yerel bazda da tarihi ve kültürel değeri olan şehrimiz de bulunan Osmanlı dönemine ait Muhteşem Süleyman Hamamının restore edilmesinde bize düşen katkıyı sağlıyoruz" dedi. 

Ayrıca Çolakof, Türk medyasını temsilen imtiyaz sahipleri ve çalışanlarını şehirlerinde ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyaret sonunda her iki taraf karşılıklı olarak günün anısına hediye vermesinin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.
2. gün düzenlenen eğitim semineri 2 oturumda gerçekleştirildi. Seminerin ilk oturumda açılış konuşmasını yapan Bulgaristan proje koordinatörü Veselin Vasilef; "Çok değerli proje ortaklarımız ve meslektaşlarım bugün burada sizi ağırlamaktan onur ve gurur duyduğumu dile getirmek istiyorum. Bu bizim 3.
kez bir araya gelişimiz. Ve bundan sonra ben sizlere arkadaşlar olarak hitap etmek istiyorum. Bilindiği üzere Burgaz´da ki proje faaliyetlerimizin eğitim çerçevesi kapsamında 2 çok değerli eğitimcimiz de aramızda bulunmaktadır. Burada sizlere eğitim verecek olan Sofya Üniversitesi Gazetecilik ve Kitle İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile Bulgaristan Devlet Televizyonu ortaklaşa düzenlediği faaliyetlerde bulunan Dr. Veneta Gerasimova´ya teşekkür ederim. İkinci eğitimcimiz Agora platformu yönetim kurulu başkanı Emiliya Lisiçkova. Ayrıca yine bugün burada, bayrağı teslim edeceğimiz Burgaz Serbest Üniversitesi 3. sınıf medya öğrencileri de aramızda bulunmaktadırlar. Eğitimlerin siz değerli medya temsilcilerine faydalı olmasını dilerim" dedi. 

Karşılıklı konuşmaların ardından Burgaz Belediye Başkanı Dimitır Nikalof, Çorlu Gazetesi İmtiyaz Sahibi Engin Anıl´a ve Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemalettin Avcı´ya günün anısına hediyeler verdi. Gün boyu süren eğitim semineri soru ve cevap bölümünün ardından çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.
İlk gün düzenlenen eğitim seminerine Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, Burgaz Belediye Başkanı Dimitır Nikalof, Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemalettin Avcı, Çernomorski Far Gazetesi İmtiyaz Sahibi Dimitar Nikalof, Çorlu Gazetesi İmtiyaz Sahibi Engin Anıl, Bulgaristan ve Türkiye´den gazete temsilcileri katıldı.
Programın 3. gününde düzenlenen eğitim seminerinin 2. bölümünde Agora platformu yönetim kurulu başkanı Emiliya Lisiçkova, Avrupa´da ki ve Türkiye´ de ki medya faaliyetleri kapsamında geniş kapsamlı konuşmasının ardından seminer soru ve cevap bölümü ile sona erdi. Eğitim seminerinin sona ermesinin ardından toplu halde katılımcılar Burgaz iline bağlı tarihi Nesebar yarım adasına ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette katılımcılara yarım adanın tarihi hakkında bilgiler verilerek, burada bulunan bir çok tarihi ve kültürel mirası yansıtan yerler gezildi.
 

Kaynak: (trthaber.com.tr) - trthaber.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı