301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Mart 2015 - Çarşamba 14:19 Bu haber 2520 kez okundu
 
Gediz Coşkun : "Tarım kasabası olmak ödül mü, yoksa ceza mı?"
Malkara tarım kasabası ama bir yağ fabrikamız yok. Tarıma dayalı sanayi konusunda Malkara'da sıkıntılar var. Biz nasıl tarım kasabasıyız? Üzerimize yapışan bu etiket belki de gelişmemizin önündeki en büyük engel.
GÜNDEM Haberi
Gediz Coşkun :

Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi, Harita Mühendisi Gediz Coşkun, her zeminde Malkara'nın tarım kasabası olarak telaffuz edilmesinin Malkara'ya yarardan çok zarar getirdiğini söyledi.

25 Şubat 2015 Çarşamba günü saat 17.30'da Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda yapılan TSO Meclis toplantısının ardından, Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rasim Yılmaz ve Prof.Dr. Ahmet Kubaş tarafından "2014 yılı Tekirdağ ekonomisindeki gelişmeler, etkileri ve Türkiye ekonomisi ile karşılaştırma" konulu bir toplantı yapılmıştı.

Malkara'nın tarım ve hayvancılıkta gelişebilmesi için neler yapılabileceğinin tartışıldığı toplantıda söz alan Malkara TSO Meclis Üyesi Harita Mühendisi Gediz Coşkun, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

"Malkara Tarım Kasabası" etiketi gelişmemizin önündeki en büyük engel

Malkara'nın tarım kasabası olarak bilinmesinin gelişmenin önündeki en büyük engel olduğunu savunan Gediz Coşkun, "Malkara tarım kasabası ama ata erkil bir düzen var. Çiftçilik de hayvancılık da babadan oğula geçen bir işleyiş var." diye konuştu. Coşkun, Malkara'daki bu durumun Burgaz'da olduğu gibi bir anda kurumsallaşmış, profesyonelleşmiş bir yapıya kavuşmasının hiç kolay olmadığını söyledi. Topraklarımızın miras yoluyla giderek küçüldüğüne vurgu yapan Coşkun;"Bu noktada bizim bürokrasiye yani devlete ihtiyacımız var. Tarım kasabası diyoruz. Ben Malkara'da bir tane arazi toplulaştırma çalışması görmedim. Tarlalar bölük pörçük." dedi.

 

Sulama Kooperatifleri iyi yönetilemiyor

Sulama Kooperatiflerinin durumuyla ilgili de konuşan Gediz Coşkun şunları söyledi: "Kimseyi tenkit etmek istemiyorum ama, Sulama kooperatiflerinde kapasitesi olmayan yöneticiler iş başında. Evrenbey barajının suyu boşa akıyor, kanallar çok kötü durumda. Küçükhıdır göletine baktığınızda kanallar toprak doldurulmuş. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Bütün bunlar ortadayken biz nasıl tarım kasabasıyız, ben buna anlam veremiyorum."diye konuştu.

 

Tarım kasabasıyız diye asfalt boyuna bir çivi çakamıyoruz

"Tarım Kasabası" etiketinin Malkara'nın elini kolunu bağladığına değinen Gediz Coşkun,"Asfalt boyuna bir tesis kurmak istiyorsunuz, uluslararası yola cepheli. İl Tarım Müdürlüğü'nden gelip, burası birinci sınıf tarım toprağı hiçbir tesis yapamazsın diyorlar. Elimiz kolumuz bağlanıyor." şeklinde konuştu.  "Eğer burası tarım toprağıysa, o zaman tarımın önünü açalım" diyen Coşkun;"Toplulaştırma yapalım, sulanabilir alanları arttıralım, yeraltı sulaması mı, gölet sulaması mı? Ben 10 senedir burada serbest çalışıyorum. Malkara'da doğdum, büyüdüm. Bu yaşa kadar devlet kanalıyla desteklenmiş tek bir tarım projesi yapıldığına şahit olmadım. Küçük ölçekte yapılan bir kaç proje de bekleneni veremedi." dedi.

 

Malkara'nın gelişmesi için devlete yani siyasi erke ihtiyacı var

Malkara tarım kasabası ama bir yağ fabrikamız yok. Tarıma dayalı sanayi konusunda Malkara'da sıkıntılar var. Biz nasıl tarım kasabasıyız? Üzerimize yapışan bu etiket belki de gelişmemizin önündeki en büyük engel. Buradaki insanlar kurtuluşu dışarıda arıyor. Bizim hayvancılarımızın bir tane ruhsatı yok. İl Tarıma destek almaya gidiyor. Adam diyor iskanın var mı? İskan yok haydi geri. Destek almaya gidiyor. Proje desteği. Vergi borcu var, SGK prim borcu var. Şu eksik. Bu yok. Adam en sonunda pes ediyor. Destekten vazgeçiyor. Sıkıntılar büyük. Bunları sizler de biliyorsunuz zaten. Bu sorunları çeşitli toplantılarda, platformlarda dile getirirseniz, çok memnun olurum. Sonuç olarak diyorum ki, Malkara'nın gelişmesi için devlete yani siyasi erke ihtiyacı var. Arkamızda devlet desteği olmadan biz bu sözünü ettiğiniz projeleri yapamayız. Malkara'nın tek başına bunu yapabilecek gücü yok.

 

Malkara'nın müteşebbis ruhu konusunda sıkıntı var

Malkara için yapılabilecek projelerden bahseden Namık Kemal Üniversitesi akademisyenlerine verdikleri önemli bilgilerden dolayı teşekkür eden Gediz Coşkun, onlara hitaben; "Bahsettiğiniz bu projeleri yapabilme noktasında Malkara Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı olan bazı meslek gruplarının üyelerine bu projelerin sunumu yapılabilir. Fakat Malkara'nın müteşebbis ruhu konusunda hepimizin sıkıntıları var. " dedi.

Gediz Coşkun son olarak şunları söyledi : "Ümran Başkanla Cengiz Başkanın dediği gibi, hem hayvancılık, hem hayvanın çıkan atığının değerlendirilebileceği bir proje gerçekleşirse çok büyük bir gelişme gösteririz. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz."

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı