301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Mart 2015 - Perşembe 00:35 Bu haber 3589 kez okundu
 
Hakaret Davasında Çocuklara Ceza Yağdı
GÜNDEM Haberi
Hakaret Davasında Çocuklara Ceza Yağdı

 

Başbakana hakaret davasında Çorlu Adliyesinde yargılanan 14 yaşındaki 2 çocuğa ceza yağdıran mahkemenin Dünya tarihine geçtiği iddia edildi. 

Sanık avukatları böyle bir karar belki de Dünya’da bir ilk dediler. 14 yaşındaki bir çocuğun Başbakana hakaret davasında ceza almasının Dünya’da bir ilk olarak değerlendiren sanık avukatları bu karar üzerinde düşünülmesi gerektiğini kaydettiler.    
17 - 25 Aralık 2013 tarihinde gerçekleşen rüşvet ve yolsuzluk olaylarının ardından hükümeti protesto eden gençlerin hakaret davası bu kez ceza ile sonuçlandı. Çorlu 6. Asliye Ceza Mahkemesinde geçtiğimiz gün görülen davada zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan yargılanan gençlere ceza yağdı.

17 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk olaylarının yaşandığı süreçle ilgili olarak, 18 Aralık 2013 tarihinde Çorlu Atatürk meydanı ve adı geçen devlet bankasının önünde yapılan protesto eylemlerinde atılan sloganların birinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan gençler için mahkeme hakimi ceza yağdırdı.

Sanık E. G. Nin askerlik görevi nedeni ile dosyanın ayrılmasına karar veren mahkeme Hakimi, S.T. nin ise kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçu işlediğine dair yeterli delil olmadığından beraatine karar verdi.
Aynı eylemde aynı suçtan dolayı, suç tarihinde yaşları 14 olan F.Ö.ve İ.E. ile yaşı 18 den küçük F. T. nin eyleminin kamu görevlisi olan Recep Tayyip Erdoğan´a yönelik gerçekleştiği anlaşıldığından TCK 125 maddesine göre  1 yıl (365) para cezası ile cezalandırılmasına, suçun aleni yerde (sokakta) işlendiğinden 1/6 kat arttırılarak 425 gün para cezası ile cezalandırılmasına, yaşının 18 den küçük olması nedeni ve mahkemedeki iyi hali nedeni ile cezası 245 güne indirilerek, günlük 20 TL. den 4.700 TL. para cezası ile cezalandırılmasına karar verilirken İ.E. ye ise 3520 TL. para cezası verildi.
Aynı eylemde aynı sloganı atan U.A. ise; Mahkeme hakimi tarafından 120 gün para cezası ile cezalandırıldı.
Kimse Bir Şey Anlayamadı
Mahkeme çıkışında gazetemiz muhabirin sorularını yanıtlayan Suca Sürüklenmiş Çocuk (SSÇ) avukatı Özgür Ertaş “Bu duruşmadan bizde bir şey anlamadık, bu davalarda Çorlu’da toplamda 10 sanıktan 5 kişi hakkına beraat kararı verilirken diğer 5 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildi. Bu mahkumiyet kararları neye göre verildiğini gerekçeli karar önümüze geldiğinde öğreneceğiz son sözü söyleyecek olan Yargıtay’dır” dedi.
Aynı Suçta 2 Ayrı Karar
Av. Özgür Ertaş “Burada en çok dikkat çeken konu, aynı sloganı atan 2 sanıktan birine beraat kararı verilirken, diğerine mahkumiyet kararı verilmesinin nasıl mantıki açıklaması olur bunu da bilemiyoruz” dedi.
Daha Önce Verilen Beraat Kararlarına İtiraz
Başbakana hakaret davasında verilen cezaların Yargıtay denetiminde sonra kesinleşeceğini kaydeden Av. Özgür Ertaş “Verilen beraat kararları ilgili Cumhuriyet savcıları tarafından temyiz edildi” dedi.
Dünya’da Bir İlk
Av. Özgür Ertaş “Dünyada ilk defa 14-ve 15 yaşında 2 çocuk başbakana hakaretten dolayı ceza almış oldu, bu açıdan hepimizi için üzerinde düşünülmesi gereken bir karar” dedi.
Çocuk Sanık: Mücadelemize Devam Edeceğiz  
Başbakana hakaret davasında ceza alan İ.E “bize bu cezalar verilse de, biz bununla gurur duyuyoruz, mücadelemize devam edeceğiz, biz gururluyuz. Derken; 
İ.E. annesi ise “Tayyip beyin çaldığı paraların kutularını bankanın önüne koydukları için benim çocuğum yargılandı” dedi. 
Biz Alıştık Artık
Çocuğu için verilen para cezasını ödeyeceğini kaydeden Anne “verilen cezaları öderiz, Tayyip beyin cebini doldursunlar, çok rahatım, biz alıştık artık, Silivri deki Komutanlarımıza, biz de gideriz bir şey olmaz” dedi.
İktidarın Elinde Oyuncak
Sanıkların diğer avukatı Bahadır Berk “Dünya’da başbakan hakaretten ceza alan sanık çocuk davası ilk burada oluyor, burada Yargının, İdarenin, Yürütmenin ne kadar iktidarın elinde oyuncak olduğunu söylemek gerekiyor.” Dedi.
Bu Ülkenin Hakimleri de var
Av. Bahadır Berk “Türkiye’de pek çok il ve ilçede buna benzer açılmış davalar var, hepsi beraat ile sonuçlanıyor, “bu ülkenin hakimleri de var” dedirtecek mahkemeleri var, ama maalesef bugün burada üzücü bir sonuçla karşılaştık” dedi.
Çocuklarımız Başbakana Hakaretten Mahkum Oldular
Av. Bahadır Berk “çocuklarımız başbakana hakaretten mahkum oldular, üzücü bir hadise yargının daha adil bir sonuç vermesini ümit ederdim, ama her şey ortada, söyleyecek bir şey yok” dedi.
17 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk olaylarının yaşandığı süreçle ilgili olarak, 18 Aralık 2013 tarihinde Çorlu Atatürk meydanı ve adı geçen devlet bankasının önünde yapılan protesto eylemlerinde atılan sloganların birinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan gençler için daha önceki farklı mahkemelerdeki davalar 10 -15 dakika sürerken, bu dava yaklaşık 2 saat sürdü. 
Davaya bakan Mahkeme hakimi tarafından duruşmaya 4 defa ara verilirken, sanıkların yaşlarının 18 den küçük olmasına rağmen, duruşmasını izleyiciler kapalı yapmamasına itiraz eden sanık avukatlarının talebi Mahkeme hakimi tarafından red edildi, 
Sanık Furkan Ö’nün yaşının 25 olmasına rağmen Suca Sürüklenen Çocuk (SSÇ) statüsünde ceza almasının davanın Yargıtay’dan geri döneceği yönünde yorumlara neden oldu. 

Kaynak: (trthaber.com.tr) - trthaber.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı