301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Mart 2015 - Perşembe 00:36 Bu haber 7129 kez okundu
 
İşte Mehmet Akif Ruhu! Asena Beyza Biçer ödülünü kabul etmedi
Malkara Anadolu Lisesi'nin "100 Yıllık bir Destan : Çanakkale 1915" konulu ulusal şiir yarışmasında "Son Kale, Çanakkale" adlı şiiriyle birinci olan Çorum Başöğretmen Anadolu Lisesi Öğrencisi Asena Beyza Biçer, kazandığı 1915 Türk Lirası ödülü ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere okula teslim etti.
EĞİTİM Haberi
İşte Mehmet Akif Ruhu! Asena Beyza Biçer ödülünü kabul etmedi

18 Mart 2015 Çarşamba günü Kültür Sarayı'ndaki ödül töreninde şiirini okumak üzere sahneye gelen Asena Beyza Biçer, şiirini okumadan önce kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında İstiklal Marşı'nı hiç bir karşılık beklemeden o günkü zor şartlarda yazan Mehmet Akif Ersoy nasıl ki hiçbir ödülü kabul etmemişse, kendisinin de bu ödülü kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi. "Ecdadımıza ve şehitlerimize samimiyetimizi gösterebilmek için ben bugün burada bunu yapmaya karar verdim." diyen Asena Beyza Biçer, kazandığı 1915 Türk Lirayı ihtiyaç sahibi kişilere verilmesi için okul müdürü Mümin Lütfüoğlu'na teslim etti.

 

Ecdadımıza samimiyetimi gösterebilmek için bu ödülü almamaya karar verdim

Bu örnek davranışı nedeniyle salondakiler tarafından uzun süre alkışlanan Asena Beyza Biçer'in o çok anlamlı konuşması ise şöyle : "Ecdad bundan 100 yıl evvel aziz vatan topraklarından düşmanı kovmak için kendi toplanmıştı. Bugün de burada bizleri bir araya getirdi. Çorum'dan, Erzurum'dan, Konya'dan, Ankara'dan ve Şırnak'tan. Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferlerinin 100. yıl dönümü. Yakın zaman önce şehitleri anma haftasını, bir kaç gün önce ise İstiklal Marşımızın kabulünün 94. yıl dönümünü kutladık hep birlikte. Hep birlikte gururlandık. Ne kadar övünsek az şanlı tarihimiz ve o tarihi yazan ecdadımızla. Onlar gibi olmamız imkansız belki. Ama onları taklit edebiliriz. Samimiyetimizi gösterebilmek için ben bugün burada bunu yapmak istiyorum. Müsadenizle cennet mekan Mehmet Akif Ersoy, sırf para ödülü konduğu için yazmayı kabul etmemişti, o en güzel şiirini. Soğuk kış günlerinde sırtına giyecek bir paltosu bile olmadığı halde. O büyük zat, Tacettin Dergahının duvarlarına tırnaklarıyla kazıdığı o muhteşem İstiklal Marşımız için ödülü kabul etmemişse, benim bugün, burada yumuşak yatakta ayaklarımı uzatıp, sıcacık çayımı yudumlayarak peş peşe sıraladığım kafiyeli kelimelerin karşılığında ödül kabul etmem mümkün değil. İnşallah Çanakkale'de şehitliğe vardığımızda ecdadın huzurunda Fatiha okuyacağım. Fatiha'nın huzuru bana yetecektir. Ben bu ödülü müsaadenizle ihtiyaç sahibi birine ulaştırılması ricası ve sevabının da bu salonda bulunan herkese yazılması duasıyla Okul Müdürümüz Mümin Lütfüoğlu'na teslim etmek istiyorum. Herşey için başta Okul müdürümüz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim."

 

Haber : Emin Borazan & Onur Akıncı (malkaram.com)

Yarışmada birinci olan Asena Beyza Biçer'in şiiri ise şöyle

 

 

 

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı