301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Mart 2015 - Perşembe 17:59 Bu haber 1867 kez okundu
 
Köylü analarımızdan sitem :"Kenarda, köşede kalmak istemiyoruz"
Malkara'da pazarın en kenar, en ücra yerinde ürünlerini satmak için mücadele veren köylü analarımız artık köylü kadınlar olarak, kenarda, köşede kalmak istemediklerini dile getiriyor. Köylünün Milletin Efendisi olduğunu sanıyorduk diyor ve yetkililerden onlara yol göstermelerini, çözüm üretmelerini bekliyorlar.
GÜNDEM Haberi
Köylü analarımızdan sitem :

Perşembe Pazarı'nın sonunda buldukları bir köşede kendi ürettikleri yöresel ürünleri satmaya çalışan köylü analarımıza, işlerin nasıl gittiğini sorduk. Çok ilginç cevaplar aldık.

Hatice anamız Allışık köyünden. İki oğlunu okutmak için uğraştığını söyledi. Biri üniversiteye gidiyor. Diğeri de dershanede. Haftaya YGS sınavına girecek. Maddi imkansızlıklara rağmen çocuklarını bir yerlere getirmeye çalışıyor. Tabi elindeki arpacıkları satabilirse. "Ne tarla var, Ne tezek"diyor Hatice Anne. "Ne iş olsa yaparım. Yorgan diker, çetik örerim. Yelek ve dantel işinde çok maharetliyimdir." 

Münevver anne de Malkara'nın içinden. Pek konuşkan değil. Küçücük bir plastik kasanın üzerinde sergilediği 2 kavanoz salçasını, baklasını, kabağını satmaya çabalıyor.Hayatın zorluğundan dem vuruyor bize.

Ve İshakçalı Gülten anne başlıyor anlatmaya. Sitemi var yaşananlara. Samimi bir dille Kenarda, köşede kalmak istemiyoruz diyor, Gülten anne ve bakın daha neler söylüyor?

Her gün televizyonlarda, gazetelerde, Anadolu'daki illerin yörelerini, kültürünü, yemeğini tanıtmak için büyük şehirlerde tanıtım günleri yaptığına şahit olduğuna değinen Gülten anne, Neden bizler de İstanbul'da yöremizi, bölgemizi tanıtmak için hiç bir girişimde bulunmuyoruz? Neden bizim kültürümüz televizyonlara, basına haber olmuyor?" diyerek yetkililerden bu soruya cevap vermelerini istiyor.

Kenarda köşede kalmak istemiyoruz

İshakça Mahallesi'nde yaşayan Gülten annemiz , pazarın en kenar, en ücra yerinde ürünlerini satmak için mücadele verdiklerini, artık köylü kadınlar olarak, kenarda, köşede kalmak istemediklerini dile getiriyor. Köylünün Milletin Efendisi olduğunu sanıyorduk diyor, yetkililerden onlara yol göstermelerini, çözüm üretmelerini bekliyor. Anadolu'nun birçok yerinde köylü kadınların ürettikleri yöresel ürünleri, bölge siyasetçilerinin ve yöneticilerinin desteğiyle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde pazarlandığını sözlerine ekleyen Gülten anamız, Trakya'nın da Anadolu'dan aşağı kalmaması gerektiğine vurgu yapıyor kendi dilince. 

 

Trakya'nın yöresel ürünlerine sahip çıkılmıyor

Tereyağı, tarhana, kesme, kuskus, yumurta, bulama, ay çekirdeği, bal kabağı, salça, lor, mısır ve bunlar gibi daha birçok doğal ürünü kendileri yapıp sattıklarını dile getiren köylü annelerimiz, bu ürünlerin tamamen doğal olduğunu ve büyük şehirlerde yaşayan insanların doğal ürünlere rağbet ettiğini söylediler. Malkara'nın köylü kadınları olarak eğer ellerinden tutulursa, çok güzel şeyler yapacaklarını iddia eden köylü analarımız, Malkara'da bu konuda ciddi potansiyel olduğunu ve talebi karşılayabileceklerini söylediler. Yeter ki birileri bizi toplayarak örgütlesin diyerek yetkililere mesaj göndermeyi de ihmal etmiyorlar. Malkaram.com olarak bu tatlı insanlara onların sesini duyuracağımıza söz verdik. ve sözümüzü de tuttuk. Takdir Malkara'yı yönetenlerin, ve halkımızın.

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı