301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Haziran 2016 - Çarşamba 18:47 Bu haber 1371 kez okundu
 
“MAHREMİYET BAĞLAMINDA SOSYAL MEDYA VE AİLE” KONFERANSI
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde müftülük tarafından tertip edilen “Mahremiyet Bağlamında Sosyal Medya ve Aile” konulu konferans gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
“MAHREMİYET BAĞLAMINDA SOSYAL MEDYA VE AİLE” KONFERANSI

Çorlu Kültür Merkezi`nde düzenlenen konferansta Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Huriye Martı konuşmacı olarak yer aldı. Doç. Dr. Huriye Martı, geçmişten bugüne toplumun mahremiyete yaklaşımı konularını işledi.
Mahremiyetin makro ve mikro tanımlarıyla konferansına başlayan Doç. Dr. Huriye Martı, çocuk gelişiminde mahremiyet konusunun en mühim yeri işgal ettiğini ve çocukta sınırlara dair doğru ve güvenilir çerçeve oluşturduğunu belirtti.
İnsanın doğuştan sahip olduğu tabii fıtrat ve ilahi format ışığında meseleye yaklaşıldığında mahremiyet duygusunun insan için en temel ve vazgeçilmez değer olarak karşımıza çıkacağını ifade eden Martı, “Mahremiyet denildiğinde konu salt örtünmeye indirgenerek algılanıyor. Ancak bunun çok ötesinde bu kavram insanın toplum içi davranışlarından kendisi ile baş başa kaldığı zamanlarda sergilediği tavırlara kadar hayatının her anını kapsar. Doğum ile ölüm arasındaki tüm hayat sürecinde hakim değer olması gerekir. Bu meselen sadece tek bir cinsiyet üzerinden tanımlanamaz, aksine insanlığın tüm fertlerini içerir” dedi.

“ÇOCUKLARDA MAHREMİYET BİLİNCİ 2 YAŞINDA BAŞLAMALI”
Çocuklarda mahremiyet bilincinin 2 yaşında başlaması gerekliliğine vurgu yapan Doç. Dr. Huriye Martı, çocuğa kendi bedeni ve yaşam alanına hakim olabilme yeteneği kazandırmanın ilerleyen yaşlarında o çocuğun çok daha özgüvene sahip ve sınırlarının idrakinde ama o sınırları da koruyabilecek kudrette bir hayat süreceğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Huriye Martı, şöyle devam etti:
“Sevgili anneler, lütfen çocuklarınızın mahremiyet eğitimlerini ihmal etmeyiniz. Onlara sınırları korumalarını öğütleyerek başkalarının sınırlarına da hürmet göstermeyi tembih ediniz. Bir çocuk için en mahrem sınır kendi bedenidir. Kendi bedeni konusunda çocuklarınızı bilinçlendirerek o sınırlara hiç kimsenin yaklaşamayacağını ve yaklaştırmaması gerektiğini anlatın. Siz de, asla çocuğunuzun sınırlarını annelik hukukuna dayanarak çiğnemeyiniz. Bu şekilde davrandığınız takdirde çocuk sınırların çiğnenmesini normal bir durum olarak telakki edecek ve istikbalini bu çerçeveye oturtacaktır. Şunu unutmayınız ki, mahremiyet eğitimi yeterince güçlendirilmemiş ve sınırlar konusunda eğitimi tamamlanmamış bir çocuk istismara uğrama tehlikesiyle baş başa bırakılmıştır. Bilginin güç kaynağı olduğu 21. yüzyılda bir çocuğun kendi sınırları hakkında doğru bilgiye sahip olması gelecek hayatında ona güç katacaktır.”
Konferans sonunda Tekirdağ İl Müftü Vekili Hızır Yağcı, Doç. Dr. Huriye Martı’ya plaket takdim etti.

 

HABER :TEKİRDAĞ (İHA) 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı