301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Mart 2015 - Cumartesi 12:47 Bu haber 1564 kez okundu
 
Malkara'da öğretmen sıkıntısı çözülecek mi?
Malkara'ya ilk atamayla gelen öğretmenler 1 yıl sonra tayin isteyerek ilçemizden ayrılıyor. Bu sebeple oluşan boşluk ücretli öğretmenlerle doldurulmaya çalışılıyor. Bu yıl ilçemizdeki okullarda görev yapan 524 öğretmenden 144'ü ücretli. Bu rakamın normalde 15-16'yı geçmemesi gerekiyor. Bu da eğitimde kalitenin düşmesi demek. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu soruna bir çözüm bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.
EĞİTİM Haberi
Malkara'da öğretmen sıkıntısı çözülecek mi?

Malkara'da eğitime verilen önem herkesin malumu. Özellikle TEOG grubundaki öğrencilerimiz aldıkları eğitimle başarıyı yakalıyor, farklı  olduklarını genel sınavlardaki başarılarıyla ortaya koyuyorlar. Ancak Malkara'da giderek içinden çıkılmaz bir hal alan öğretmen sıkıntısı her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Şu anda ilçemizdeki okullarda görev yapan 524 öğretmenden 144'ü ücretli. Normalde bu rakamın 15-16'yı geçmemesi gerekiyor. Bu da eğitimde kalitenin düşmesi demek.  Ücretli öğretmenlerimizi suçlamak için söylemiyorum ama, şöyle bir gerçek var:  Bu ücretli öğretmenlerden bir kısmı kendi branşı dışındaki derslere giriyor. Öyle olmasa bile geçici görevlendirme olduğu için, öğretmen, sınıfa uyum sağlayacak, verimini arttıracak zaman bulamıyor. Geçici olunca her şey yarım kalıyor.

 

İlk Atamayla gelen öğretmen 1 yıl sonra gidiyor

Konuyla ilgili görüştüğümüz İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, malkaram.com'a yaptığı açıklamada, ilçemize ilk atamayla gelen öğretmenin 1 yıl sonra Malkara'dan tayin isteyerek gittiğini söyledi. "Eğitimde süreklilik esastır." diye konuşan Saraç; "Yani bir öğrencinin ilkokul 1.sınıftan 4. sınıfa kadar, öğretmeninin aynı olması mı daha doğrudur yoksa her yıl sınıfa farklı bir öğretmenin atanması mı? Şu an ilçemizde öğretmen sirkülasyonu çok fazla. Bu eğitimde kaliteyi düşürmektedir. Bunu önlemenin yolu da ilk atamayla gelen öğretmenin en az 4-5 yıl ilçede kalmasını sağlamaktır. Bunun olması için de Malkara'nın tıpkı Hayrabolu'da olduğu gibi rotasyon kapsamına girmesi gerekiyor. "dedi.

 

524 öğretmenden, 144'ü ücretli

Malkara'da görev yapan 524 öğretmenden 144'ünün ücretli öğretmen olarak görev yaptığını söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü, "Bu ücretli öğretmenlerin bir kısmı kendi branşlarında da değil. Farklı branşlarda. Eğitimin amacı gayesi iyi bir nesil yetiştirmekse, İlçemiz rotasyon bölgesi kapsamında olmaması nedeniyle buraya ilk atamayla gelen öğretmen maalesef bir yıl sonra Malkara'dan tayin istiyor. Bu da ilçemizde eğitimin kalitesini düşürüyor. "şeklinde konuştu.

 

Rotasyon talebimizi yazılı olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ilettik

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç bu gidişe bir dur demek için, Malkara'nın rotasyon kapsamına alınması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne talepte bulunduklarını söyledi. Mart ayının başında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne rotasyon bölgesi kapsamına girme talebini ilettiklerini belirten Saraç, Milli Eğitim Bakanlığı uygun görmesi halinde Malkara'da tıpkı Hayrabolu gibi rotasyon bölgesi kapsamına girecektir. " diye konuştu.

 

TEOG'da Malkara Türkiye Ortalamasının üzerinde

Malkara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, ilçemizin TEOG düzeyinde başarısının çok iyi olduğunu söyledi. 2010-2011'de Tekirdağ ili genelinde Malkara birinci oldu. 2013-2014'te yine Tekirdağ seviyesinin üzerinde sonuçlar almayı başardık. Bu aynı zamanda Türkiye ortalamasının da üzerinde olduğumuzu gösteriyor. Ali Saraç, bu başarıyı korumak ve hatta daha da yukarılara taşımak arzusunda olduklarını söyledi.

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı