301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Mayıs 2016 - Perşembe 14:39 Bu haber 1149 kez okundu
 
MİNİK MUCİTLERDEN BÜYÜK İCATLAR
Milli Eğitim Bakanlığı ve TUBİTAK işbirliğinde ülke genelinde okullarda gerçekleştirilen TUBİTAK Bilim Fuarı etkinlikleri, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde de gerçekleştiriliyor.
GÜNDEM Haberi
MİNİK MUCİTLERDEN BÜYÜK İCATLAR

İlçedeki 8 okulda yapılması planlanan Bilim Fuarlarının 6’ncısı Nurullah Narin Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Öğrencilerin birbirinden önemli çalışmalara imza attığı fuarda ‘Robotus’ adlı proje dikkat çekti.
Nurullah Narin Ortaokulu TUBİTAK Bilim Fuarı açılış törenine Kaymakam Metin Kubilay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Musa Dinç, “TUBİTAK’ın desteği ile bu yıl Bilim Fuarı etkinliklerinin üçüncüsünü düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

"AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİN HÜNERLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK"
Bilim fuarlarının öğrenmeye istekli, araştırmacı ve bilinçli bireylerin yetiştirilmesinde çok önemli bir etken olduğunu kaydeden Musa Dinç, “Bilim fuarları genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile hünerlerin birleşimidir. Bizlerin amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasını sağlamaktır. Yapılan bu çalışmaların gelecekte yeni buluşlara imza atan bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

8 OKULDA 500 PROJE
Programda kısa bir konuşma yapan Kaymakam Metin Kubilay ise, “İlçemizde bu yıl 8 okulumuzda TUBİTAK Bilim Fuarı etkinliği düzenlenecek. Bugün 6’ncı okulumuzda Bilim Fuarı açılışını yapıyoruz. 8 okulumuzda toplam 500 proje sergilenecek. Bu 500 projede toplam 799 öğrenci ve 112 öğretmenimiz görev alıyor. Öncelikle bu projelerde görev alan tüm öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“GELECEKTE BÜYÜK BULUŞLARA İMZA ATACAKLAR”
Nurullah Narin Ortaokulu Bilim Fuarı’nda ise 70 projenin sergileneceğini kaydeden Kaymakam Kubilay, “Bu projelerde 28 öğretmenimiz ve 210 öğrencimiz görev aldı. Bugün ayrıca 40 eserden oluşan ‘Görsel Şölen’ adlı resim sergimizin de açılışını yapacağız. Biz eğitim ile ilgili her meseleyi önemsiyoruz. Bu projeler, uzun emekler sonunda ortaya çıkıyor. Bugünün gençleri yarın bizlerin yerine geçecek. Belki de bu çocuklarımız arasından bazıları, gelecekte büyük buluşlara imza atacaklar” dedi.

ROBOTUS BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Konuşmaların ve açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Kaymakam Metin Kubilay ve beraberindekiler, Bilim Fuarı’ndaki tüm projeleri tek tek inceledi. Okulun 7’nci sınıf öğrencilerinden Erdem Karakaş’ın hazırladığı “Robotus” adlı proje, Kaymakam Kubilay ve diğer katılımcıların ilgisini çekti. Robotus adlı araç, verilen komutlar sayesinde kendi kendine hareket edebiliyor ve kendi kendine park edebiliyor.

 

HABER : TEKİRDAĞ (İHA)

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı