301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Mart 2015 - Pazartesi 19:23 Bu haber 2383 kez okundu
 
Pancar ekilmezse Alpullu Şeker Fabrikası kapanacak
1926'da kurulan ve Türkiye'nin ilk şekerini üreten Alpullu Şeker Fabrikası'nın müdürü Fikri Cömert, son iki yıldır üretim yapmayan fabrikanın bölge çiftçisi pancar ekmezse kapanmanın eşiğinde olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Pancar ekilmezse Alpullu Şeker Fabrikası kapanacak

Alpullu Şeker Fabrikası'nda iki yıldır üretim yapılmıyor. Toplanan pancarların tamamı Susurluk'taki fabrikaya gönderiliyor. Bu yıl Alpullu Şeker Fabrikası'nın bakımı yapılarak, üretim için hazır hale getirildi. Bu yıl üretime başlayacak. Şu ana kadar bölge çiftçisiyle 75 bin tonluk sözleşme imzalandı bile.  Fabrikada çiftçinin ürününü bekletmeden almak için silolar yapıldı. Yani üretim için her şey hazır. Bir şey dışında. O da şeker pancarı. Pancar olmadan yapılan hiç bir şeyin anlamı yok. İşte bu nedenle fabrika Müdürü Fikri Cömert, tüm bölgeyi dolaşarak, çiftçilere çağrıda bulunuyor. Neden şeker pancarı ekmeleri gerektiğini üstüne basa basa çiftçilere anlatıyor. "Eğer pancar ekmezseniz" diyor Fikri Cömert : "Trakya çok önemli bir gelir kapısına kilit vurmuş olacak."

23 Mart 2015 Pazartesi günü geldiği Malkara'da malkaram.com'a açıklamalarda bulunan Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, fabrikanın yine eski günlerine dönmesi için yönetim olarak üretim tesislerini modernleştirdiklerini, yaptıkları silolarla da çiftçinin ürününü anında aldıklarını ifade etti. Cömert açıklamasının devamında; "Trakya'nın bu fabrikayı ayakta tutması gerekir. Bu son şansımız. Eğer bu yıl da yeterli üretim yapılmazsa, bir daha Alpullu Şeker Fabrikası olmayacak. Kaybeden sizler olacaksınız. Kaybeden Trakya çiftçisi olacak. Fabrikayı ayakta tutabilmek için hepimiz en az 5 dönüm pancar ekersek, fabrikamız üretmeye devam eder. Bu yıl fabrikanın çalışması gerekiyor. Aksi takdirde fabrikamızda çalışan tüm personelin tayini çıkacak." dedi.

 

Pancar üretimine kota yok, Fabrika olarak üretilen pancarın tamamını alacağız

Pancar eken üreticilere gübre, tohum desteği, küspe ve yılda 3 kez şeker (avans) desteği vereceklerini hatırlatan Cömert, "Pancarda 15 yıldır kota uygulaması yok. Çiftçimiz ne kadar ekerse ürünün hepsini alıyoruz. Kota yok. Bu fabrikayı, şeker pancarını göz ardı edemezsiniz. Eğer bunu gözden çıkarırsanız kaybeden yine siz olursunuz. O yüzden az da olsa pancar ekin. Eğer bunu yapabilirsek, bölgede yıllık 4 Trilyon sıcak para piyasaya girecek. Bu para hepinizin cebine girecek." diye konuştu.

 

Pancar eken ne kadar kazanacak?

Pancarın buğday ve ayçiçeğine göre çok daha karlı olduğunun altını çizen Fikri Cömert konuyla ilgili şunları söyledi :"Pancar eken bir çiftçi dönümde 1400 TL para kazanacak. Dönümde 200 TL de küspeden alacak. Dönümde kazanacağı toplam para 1600 TL. olacak. 600 TL masraf olduğunu düşünelim, ki o kadar olacağını sanmıyorum, 1000 TL dönüm başına çiftçinin cebine girecek net paradır. Diğer ürünlere baktığımızda bu rakamın buğdayda dönüm başına 203 TL, ayçiçeğinin dönümüne 198 TL verdiğini görürsünüz. Yani bu demek oluyor ki buğday ve ayçiçeğinin 6 katı daha fazla kazanacaksınız. Her şey ortada. Şeker Pancarı ekmemeniz için hiçbir neden yok. "

 

Küçükhıdır'da birkaç yıldır çeltik ekilmiyor. Pancar alternatif olabilir

Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert'in bu anlattıklarından sonra Malkara'daki Pancar Kooperatifine de büyük iş düşüyor. Pancar ekimi konusunda çiftçileri bilgilendirmek, tarım STK'ları ile bir araya gelerek, pancar ekimi yapılabilecek en ideal yerleri tespit etmesi isabetli olacaktır. Kulağımıza gelen bilgilere göre Küçükhıdır köyünde son 3 yıldır çeltik ekimi yapılmıyor. Mutlaka bunun gibi başka yerler de vardır. Buraları değerlendirmekte fayda var. Yetkililerin bilgisine...

Haber : Emin Borazan (malkaram.com)

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı