301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Mayıs 2016 - Pazartesi 18:09 Bu haber 2046 kez okundu
 
POLİSTEN AVUKATLARA DARP İDDİASI
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ İDDİALARI YALANLADI
GÜNDEM Haberi
POLİSTEN AVUKATLARA DARP İDDİASI

Tekirdağ Barosu üyeleri, 2 avukatın, mağdur vekili sıfatı ile gittikleri Çarşı Polis Merkezi Amirliği'nde polisler tarafından darp edildiğini, hakaretlere maruz kaldığını iddia ederek olayı kınayan basın açıklaması yaptı. Emniyet Müdürlüğü yetkilisi ise darp konusunun asılsız olduğunu belirterek, iddiaları yalanladı.
Tekirdağ'ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Çarşı Polis Merkezi Amirliği'nde yaşandığı ileri sürülen olayla ilgili Tekirdağ Adliyesi önünde Baro üyeleri adına basın açıklaması yapan Baro Genel Sekreteri Av. Havva Nalbant, olayın kabul edilemeyeceği ve mazur görülemeyeceğini belirterek, "22.05.2016 Pazar günü, saat 23.30 sıralarında, 2 meslektaşımız Tekirdağ Çarşı Polis Merkezi Amirliği'ne mağdur vekili sıfatıyla müvekkillerinin ifadesi sırasında hazır bulunmak için gitmişlerdir. Mağdurun, 'polis görevini ihmal etti' iddiası üzerine meslektaşımız, orada hazır olmasının sebebi gereği bu hususun tutanağa geçirilmesini talep etmiştir. Bunun üzerine karakol polisleri, bir avukatın yeterli olduğunu söyleyerek, mağdur beyanının tutanağa geçirilmesi talebinde bulunan meslektaşımızı ifade odasından çıkartmak istemiş, meslektaşın bu hukuksuzluğa karşı gelmesi üzerine 4-5 polis memuru, meslektaşımıza saldırarak, ifade odasından çıkartmak için tartaklamış, buna karşı koymaya çalışan diğer meslektaşımız ise cebren engellenmiş ve bu meslektaşımız, polis memurları tarafından kolundan tutularak nezarethaneye götürülmek istenmiştir" dedi.
Olayın takipçisi de olacaklarını belirten Nalbant, "Olay, son derece vahim olup, şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz. Tekirdağ Barosu olarak bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Gücümüzü haktan, kanundan ve halktan alırız. Beyhude uğraşlarla avukatı sindiremezsiniz. Ancak hukuku yaralayabilirsiniz. Tekirdağ Barosu buna müsaade etmeyecektir" ifadelerini kaydetti.
Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Huriye Altay ve Baro üyelerinin de yer aldığı grup, daha sonra bir süre alkışlarla tepkisini dile getirerek, olaysız bir şekilde dağıldı.

“DARP VE TEHDİT İDDİASI KESİNLİKLE ASILSIZ”
Öte yandan, Süleymanpaşa ilçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, darp ve tehdit konusunun asılsız olduğu belirtilerek, “Tekirdağ Barosu’nun ortaya attığı darp ve tehdit iddiası kesinlikle asılsız. Olayın yaşandığı gün, ifade vermek üzere yanında 2 avukatla bir müşteki geldi. Avukatlardan biri, Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla, uygun bir dille dışarıya çıkarılmak istendi. Kesinlikle iddia edilen olaylar yaşanmadı. Savcılık, şu an için olayı inceliyor. Elimizde görüntüler de mevcut. Darp ve tehdit yok” denildi.

“SAVUNMA HAKKININ ÖZGÜRLÜĞÜNE DEĞİNEN BARO YETKİLİLERİ, BİZİM SAVUNMA HAKKIMIZI HİÇE SAYDI”
Açıklamada ayrıca, Tekirdağ Barosu’nun yaptığı basın açıklamasının talihsiz olduğuna dikkat çekilerek, “Her daim savunma hakkının özgürlüğüne değinen baro yetkilileri, bizim savunma hakkımızı hiçe saydı. Keşke bize danışıp, olayla ilgili bizim de fikrimizi alsaydılar. Bizden görüş almadan yapılan bu açıklama talihsiz” ifadelerine yer verildi.

 

HABER : TEKİRDAĞ (İHA) 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı