301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Şubat 2015 - Çarşamba 21:05 Bu haber 3300 kez okundu
 
Prof.Dr.Rasim Yılmaz:"Malkara'da Tarım ve hayvancılık geliştirilmeli"
Namık Kemal Üniversitesi'nden Prof.Dr. Rasim Yılmaz, Malkara'da tarımsal üretimin arttırılması ve hayvancılığın geliştirilmesi için ciddi yatırımlar yapılmadığı takdirde Malkara'yı tarım ve hayvancılıkta zor günlerin beklediğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Prof.Dr.Rasim Yılmaz:

25 Şubat 2015 Çarşamba günü saat 17.30'da Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda yapılan TSO Meclis toplantısının ardından, Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rasim Yılmaz ve Prof.Dr. Ahmet Kubaş tarafından "2014 yılı Tekirdağ ekonomisindeki gelişmeler, etkileri ve Türkiye ekonomisi ile karşılaştırma" konulu bir sunum yapıldı. Tekirdağ'daki oda ve borsaların kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla proje hazırladıklarına değinen Prof.Dr. Rasim Yılmaz, Türkiye genelinde Tekirdağ'ın gelişmişlik sıralamasında 8. sırada olduğunu söyledi. Ancak ilçeler bazında bu sıralama yapıldığında Tekirdağ'ın ilçelerinde çok farklı bir tablonun ortaya çıktığını belirten Yılmaz, ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre Türkiye'deki 872 ilçe arasında Çorlu'nun 15'nci , Tekirdağ Merkezin 44'ncü,  Malkara'nın 252'nci, Hayrabolu'nun da 267'nci sırada olduğunu vurguladı. Bu tabloya göre istihdamda Çerkezköy, Çorlu, Muratlı gibi ilçeler ön sıralara yerleşirken, Hayrabolu, Malkara ve Şarköy'ün maalesef çok gerilerde kaldığını söyledi.

 

Trakya'da Bitkisel ve Hayvansal üretimde Malkara en önde, ama...

Yapılan araştırmaların detaylarını paylaşan Prof.Dr. Rasim Yılmaz, bitkisel ve hayvansal üretimde şu an için Malkara'nın Trakya'da en önde olduğunu vurgularken, ancak bu şekilde devam ederse 5 yıl içinde Malkara'nın bu üstünlüğünü kaybedebileceği uyarısında bulundu. Lüleburgaz'da hayvancılık konusunda ciddi yatırımların olduğunu belirten Yılmaz, Malkara'nın tek kurtuluşunun tarımsal üretimin arttırılması ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik ciddi projelerin hayata geçirilmesiyle mümkün olabileceğinin altını çizdi. Mutlaka bu konularda proje geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Yılmaz, Malkara'da hayvancılığın geliştirilmesiyle ilgili 20 Trilyonluk bir projeyi Malkara Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte hazırladıklarını ifade etti.

 

Prof.Dr. Ahmet Kubaş : "Malkara'da damızlık merkezi kurulmalı"

Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Ahmet Kubaş da açıklamasında, Malkara'nın gelişmesi için işbirliğine hazır olduklarını belirterek, proje geliştirme anlamında Malkara'ya destek olmak istediklerini söyledi. Bu amaçla Namık Kemal Üniversitesi olarak Malkara Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte bir şeyler yapmak istediklerini dile getiren Prof.Dr. Kubaş, her geçen gün büyüyen rekabet ortamında, Malkara'nın rekabet gücünü koruyabilmesinin tek yolunun tarımsal üretim ve hayvancılık konusunda ciddi yatırımlar yapmaktan geçtiğinin altını çizdi.  Prof.Dr. Ahmet Kubaş, " Lüleburgaz'da hayvancılık hızla gelişiyor. Hızla modern ve büyük işletmeler açılmaya devam ediyor. Eğer böyle giderse 5 yıl içinde Burgaz Malkara'yı geçecek gibi görünüyor. Baktığımız zaman Malkaralıların damızlığı Burgaz'dan almaya başladığını görüyoruz. Halbuki en iyi hayvancılık Malkara'da yapılıyor. Buna göre Malkara'nın damızlık alan değil, damızlık veren bir merkez olması gerekir. O nedenle Malkara'da bir damızlık merkezi kurulmalı. Bu alanda rekabet çok büyük." dedi.

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı