301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Mayıs 2016 - Pazartesi 11:56 Bu haber 1997 kez okundu
 
SURİYELİ ÇOCUKLARIN HAYALLERİNİ ÇORLULU ÇOCUKLAR GERÇEKLEŞTİRECEK
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde eğitim-öğretim kurumları arasında yer alan Şahinler Ortaokulu, "Hayalin Hayalim Olsun" adlı projeyi hayata geçirdi.
GÜNDEM Haberi
SURİYELİ ÇOCUKLARIN HAYALLERİNİ ÇORLULU ÇOCUKLAR GERÇEKLEŞTİRECEK

Proje kapsamında okulun öğrencileri Çorlu'daki okullarda eğitim gören Suriyeli öğrencilerin hayallerini resmetti. Resimlerin satışından elde edilecek gelir ise Suriyeli öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmek için kullanılacak. 
Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlim Yayma Cemiyeti Çorlu Şubesi ile ortaklaşa düzenledikleri Hayalin Hayalim Olsun adlı proje ile ilgili olarak bilgiler veren Şahinler Ortaokulu Müdürü Fatih Ersöz, “Bizler Şahinler Ortaokulu olarak ilçemize zorunlu göç etmiş ve halen bir eğitim kurumunda eğitim gören yabancı uyruklu kardeşlerimizin hayallerinin ve beklentilerinin kamuoyuna duyurulması amacıyla bir proje oluşturduk. Adına da Hayalin, Hayalim Olsun dediğimiz projemizin temasını da Kültürler Arası diyalog olarak yaparak bu ürünleri duyarlı yardımseverlerin alması amacıyla sembolik fiyatlarla satışa sunduk. Bu ürünlerimizin satışından elde edeceğimiz geliri de başta savaş mağduru olarak ilçemize göç etmiş ve halen ilçemiz okullarında eğitim gören kardeşlerimizin hayallerinin gerçekleştirilmesi için kullanılması amacıyla Çorlu Kaymakamımız Levent Kılıç'a teslim edeceğiz” dedi.
Çorlulu yardımseverlere projeye destek olma çağrısında da bulunan Ersöz, “Tek suçu çocuk olmak olan ve evlerinden çok uzakta yabancısı oldukları coğrafyada hayata tutunma mücadelesi veren bu kardeşlerimize el vermek istedik. Bizler bu çocuklara el verirken sizler de bir el verin ve başta savaş mağduru kardeşlerimiz olmak üzere mülteci durumuna düşmüş yabancı uyruklu kardeşlerimizin hayallerine sizler de ortak olun” diye konuştu.
Toplumda Suriyeli çocuk deyince akla dilenci çocukların geldiğini hatırlatan Şahinler Ortaokulu Müdürü Fatih Ersöz, şunları söyledi:
"Bu proje ile Çorlu'da Suriyeli olup da eğitim gören çocuklar olduğunu göstermek istedik. Çorlu genelinde okullarda 26 Suriyeli çocuğun eğitim gördüğünü belirledik. Bunlardan 13 tanesi ile öğrencilerimizi buluşturduk ve Suriyeli çocuklardan tek cümle ile hayalini anlatmasını istedik. Suriyeli çocuklar anneler ağlamasın, savaş olmasın ya da çocuklar ağlamasın diyerek hayallerini öğrencilerimize aktardı. Bir çok unsuru içerisinde barındıran proje komplike bir proje oldu. Ürün yapımları bitti, şimdi bu ürünlerin satışına geçilecek. Burada amaç para kazanmak değil, sadece dikkat çekerek farkındalık oluşturmak. Suriyeli öğrencilerin de bulunduğu gruba öğrencilerimizden oluşan pandomim grubu bir gösteri sunacak. Dilencilik yapan Suriyeli çocuklar dışında da Suriyeli çocuklar olduğunu göstermek niyetindeyiz. Niyetimiz hayır, akıbetinin de hayır olmasını diliyorum. Nisan ayında başlayarak çok kısa sürede neticelendirdiğimiz proje ile dilenen Suriyeli çocuklara da mesaj vermek istedik. Gelecek yıl Çorlu İlçe Müftülüğü`nü de projeye dahil ederek Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte daha geniş kapsamlı bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bu kez projemiz sadece eğitim gören Suriyeli çocuklara yönelik olarak değil, aynı zamanda dilenen Suriyeli çocuklara yönelik olarak da yapılacak.”

 

HABER : TEKİRDAĞ (İHA)

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı