301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mayıs 2016 - Cuma 10:18 Bu haber 1327 kez okundu
 
TESKİ'den taşkınları önleyecek proje
Çerkezköy ilçesinde şiddetli yağışlarda meydana gelen taşkın olaylarının önlenmesi ve bir daha yaşanmaması için Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İşleri (TESKİ) tarafından yapımına başlanan Çerkezköy İlçesi Taşkın Koruma İnşaatı projesi, düzenlenen açılış töreni ile faaliyete geçti.
GÜNDEM Haberi
TESKİ'den taşkınları önleyecek proje

Açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, TESKi Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.VATANDAŞLARDAN TESKİ’YE TEŞEKKÜR
İlçede taşkınlardan en çok zarar gören bölgelerden biri olan İmar Sitesi sakinleri, açılış törenine ellerinde “TESKİ’ye teşekkür ederiz”, “Her zaman yanımızda olan Vahap Akay’a teşekkür ederiz”, “TESKİ geldi, sel baskınları tarih oldu” ve “Seninleyiz Kadir Başkanımız” yazılı dövizlerle katıldı.“4 MENFEZ VE 1 KÖPRÜ YAPTIK”
Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Çerkezköy İlçesi Taşkın Koruma İnşaatı projesinin, taşkın sorununa neşter vurmak adına ortaya çıktığını ifade ederek, “İki etaplı bir proje hazırladık. 1’inci etap çalışmaları kapsamında bazı dereler üzerinde taşkınlara neden olan köprü ve menfez yapım işleri ile çalışmalara başladık. Bu kapsamda 4 menfez ve 1 köprü yaptık. İlçe merkezinde, özellikle ilçe merkezinde yağmur yağışında birçok sıkıntı yaşanıyordu. Biz bunlara tanıklık ettik. İmar Sitesi başta olmak üzere kısa süre içinde ilçenin birçok noktası sular altında kaldı. Hemen kolları sıvadık. Çerkezköy İlçesi Taşkın Koruma İnşaatı projesini uygulamaya koyduk. Temel attık. Sözleşmede işin bitim tarihi Ekim ayı idi. Fakat müteahhit firmamız çok hızlı çalıştı ve 5-6 ay içinde işi teslim etti. Biz elimizden geleni yaptık. İnşallah bir daha benzer felaketler yaşanmaz. İhtiyaç duyulması halinde TESKi olarak üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazır olacağız” dedi.7 MİLYON TL’LİK PROJE
Müteahhit firmanın çalışmalarını vatandaşlara sıkıntı vermeden tamamladığını belirterek başta Şantiye Şefi olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür eden Başa, “Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay olmasaydı bu proje olmazdı. Bizi sürekli teşvik etti. Proje yapımı sırasında da desteklerini esirgemedi. Bu proje tam anlamıyla bir Kadir Albayrak projesidir. Bizimle her görüşmesinde Çerkezköy’e çok önem verdiğini belirterek, Çerkezköy’ün TESKİ ile ilgili tüm ihtiyaçlarının giderilmesi talimatını verdi. Bu proje talep edilen iş artışı ile birlikte yaklaşık 7 milyon TL maliyetli büyük bir projedir” diye konuştu.“ÇERKEZKÖY’ÜN İÇME SUYU HATTINI YENİLEYECEĞİZ”
Mahalle olarak Çerkezköy’e bağlanan Veliköy ve Kızılpınar’da da çalışmalar yapacaklarını belirten Başa, “Çerkezköy Kolektör Hattı projesi ile ilçenin tüm kanalizasyon hattını toplayıp, arıtma tesisine aktaracak ve atık suların derelere akıtılmasının önüne geçeceğiz. Bu yaklaşık 32 milyon TL’lik bir projedir. İnşallah Haziran ayı içinde temelini atacağız. Bu arada ilçenin su ihtiyacını karşılamak adına da yeni su kuyuları açıyoruz. Fakat içme suyu hattımız çok eski. İnşallah seneye de Çerkezköy’ün içme suyu hattını yenileyeceğiz” ifadelerini kullandı.


Bir diğer açılış konuşmasını gerçekleştiren Vahap Akay da, “TESKi, Büyükşehir Belediyesi’ne büyük bir ivme kazandırdı hemen her ay bir temel atma töreni düzenleniyor. Tekirdağ alt yapısı sağlıklı bir şekilde yenileniyor. Bunun için TESKi Genel Müdürümüz Şafak Başa’ya teşekkür ediyorum. Bu yatırımların Tekirdağ’ımıza, Çerkezköy’ümüze hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.“TAŞKINLAR ÇERKEZKÖY’ÜN KADERİ DEĞİL DEDİK”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, “Çerkezköy ve Hayrabolu’ya her gittiğimde iki Belediye Başkanı tarafından karşılanıyorum. Hayrabolu Belediye Başkanı benden Çerkezköy için destek istiyor, Çerkezköy Belediye Başkanı da Hayrabolu için destek istiyor. Böyle çalışkan Belediye Başkanlarına sahip olduğunuz için çok şanslısınız. Göreve ilk geldiğimiz zamanlar Vahap Başkan gece telefonla beni aradı ve ilçenin sular altında kaldığını söyledi. Yağmurluğumuzu giydik, çizmelerimizi çektik ve Çerkezköy’e gelip felaketi yerinde gördük. 1 yıl sonra yaşanan taşkın olayına da göreve yeni gelen TESKİ Genel Müdürümüzle birlikte geldik. Bu durumun Çerkezköy’ün kaderi olamayacağını belirterek hemen kolları sıvayıp, çalışmalara başladık” dedi.
Konuşmaların ardından dualar eşliğinde kurban kesildi ve son mazgal yerine yerleştirildi. Açılış kurdelesinin kesildi. Daha sonra Başkan Kadir Albayrak, kaynak ile basın mensuplarına poz verdi.

 

Haber: AHMET KARDEŞ, ÜVEYS ÖZGÜL - TEKİRDAĞ (İHA)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı