301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Mart 2015 - Pazar 21:38 Bu haber 884 kez okundu
 
TKB Başkanı Özsoy : "Bugün kutlama değil, isyan etme günümüzdür"
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle gerçekleştirilen törende konuşan Türk Kadınlar Birliği Malkara Şube Başkanı Belma Özsoy, kadına yönelik şiddetin arttığı bir dönemde, 8 Mart'ın kutlama değil, isyan etme günü olması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
TKB Başkanı Özsoy :

08 Mart Dünya Kadınlar Günü Malkara'da saat 13.00'te Hükümet Konağı önünde düzenlenen törenle kutlandı.  Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanı Belma Özsoy ve Yönetim Kurulu üyelerinin Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törende önce sırasıyla saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi Başkanı Belma Özsoy; Bugünün kutlama günü değil, kadına uygulanan şiddete, haksızlığa karşı isyan etme günü olduğunu söyledi. Özsoy, "Oysa Dünya kadınlar günü, isyanımızı haykırdığımız değil, kutlama günümüz olmalıydı. Ama maalesef bugünün Türkiye'sinde bu mümkün görünmüyor. " diye konuştu.

Türkiye'de başta Özgecan cinayeti olmak üzere kadına yönelik şiddete dikkat çeken Belma Özsoy şunları söyledi :" 8 Mart 1857 tarihinde ABD'de 129 kadın çocuğun eşit iş eşit ücret uğruna can verdikleri gündür. Önce emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanan bugün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan kararla 1977'den bu yana "Dünya Kadınlar Günü olarak anılması uygun görülmüştür. Dünya Kadınlar Günü ilk kutlanmaya başlandığı yıllarda kadınların kullandıkları slogan "Ekmek ve Gül" idi. "Ekmek" yaşamın güvencesi "Gül" ise kaliteli yaşamı simgeliyordu. Ancak bugün kadınlarımızın kaliteli yaşamını can güvenliği bile yok. 8 Martlar kadınların eşitsizliğe, ayrımcılığa karşı toplumsal ve ekonomik sorunları haykırdığı, çözüm için birleşmenin zorunluluğunun vurgulandığı gündür. Şiddet ve baskı ile kadını sosyal ve siyasal hayattan koparmak, kadınların haklarını engellemek o toplumun bitmesi demektir. Kadına şiddetin % 1600 arttığı ülkemizde Özgecan'ların hala katledilmeye devam ettiği günlerde haykırmadan yaşamak istemiyoruz. Çünkü Özgecanlar, Güldünyalar maalesef bitmek bilmedi. Dünya kadınlar günü isyanımızı haykırdığımız gün olmamalı diyorum. Ama bugün öyle maalesef. Çağdaş ve özgür Türkiye Cumhuriyetine layık kadınlar olarak 8 Mart'ları kutlamak istiyoruz. Çünkü toplumun yapı taşı olan aileden başlayarak sağlıklı bireyler yetiştirmek kadınların elindedir.  Onun için Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Kadınlarımız erkeklerimizden daha aydın, daha özgür, daha bilgili olmak zorundadır. Biz kadınlar artık isyanlardayız. Bugünü kutlama günü olarak kabul etmiyoruz. İsyan günü diyoruz. Haykırışımız bugün diyoruz. Hergün şiddet, taciz ve cinayetle anılan kadınlar olmak istemiyoruz. Yine de bu kadar acı ve üzüntü içinde hak ettiğiniz gibi hepinizin "Dünya Kadınlar Günü"nü kutluyorum."

Törene Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcısı Celal Yılmaz, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Belma Özsoy ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ADD İlçe Başkanı Lerzan Baykal, CHP İlçe Başkanı İsmail Uzun, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin Kadın Kolları Başkanları ve yöneticileri, Malkara Türk Kadınlar Birliği  üyeleri ile STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin ardından TKB İlçe Temsilciliği'nde ikramda bulunuldu. TKB Yönetim Kurulu Üyesi Semra Aksoy'un eşi Önder Aksoy tarafından yaptırılan "Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi" baskılı kalemler Belma Özsoy tarafından davetlilere hediye edildi.

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı