301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Mayıs 2016 - Perşembe 13:51 Bu haber 2016 kez okundu
 
Trakya Gazı Türkiye'yi Uçuracak
Açıldığı zaman Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını büyük oranda azaltacak önemli projelerden biri olan Trakya Gazı için geri sayım başladı. 800 Milyon metreküplük dev enerji projesiyle birlikte, Trakya enerji bölgesi haline gelirken, bölgenin gelişmesinin de önünü açacak gibi görünüyor.
GÜNDEM Haberi
Trakya Gazı Türkiye'yi Uçuracak

Çanakkale Gelibolu’daki ‘Poyraz Sahası’nda üretilen doğal gazın ana iletim hattına bağlamasına ilişkin takvim netleşti. Buradan çıkarılan doğal gazı ticari hale getirecek sürecin Mart 2017’de tamamlanması öngörülüyor.  BOTAŞ’ın dağıtım şebekesine verilecek gaz Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacak. Türkiye böylece bu miktarda daha az doğal gaz ithalatı gerçekleştirecek. 17.6 kilometrelik boru hattı inşa edilecek. Toplamda 26.7 milyon dolarlık yatırımın yapılacağı sahada 9 kuyu açılırken 5 tane daha kuyu açılacak. Gelibolu’da bulunan sahadaki mevcut rezervin 800 milyon metreküp olduğu belirtiliyor. Yeni açılacak kuyularla birlikte rezerv miktarının artabileceği ifade ediliyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve BOTAŞ tarafından yürütülen sürece ilişkin değerlendirmede bulunan enerji yönetiminden üst düzey bir yetkili, “Şirket satın alınmasına ilişkin yeni bir süreç vardı.18 milyon dolar ilave yatırım yapılacağı projeye ilişkin takvimde herhangi bir değişiklik yok. Boru hattı inşa ediliyor. BOTAŞ’ın ana hattına bağlanacak. Şirket Mart 2017’ye yetişmeyi planlıyor. Son tarih olarak ise Mayıs 2017’ye veriyor” dedi.

TOPLAM 9 KUYU BULUNUYOR

Enerji yönetiminden edinilen bilgilere göre Kanadalı Marsa firması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kapısını keşif talebi ile çalmıştı. Botaş’ın ana hattına yaklaşık 30 kilometrelik boru döşeneceği belirtiliyor. 2014 yılında 2 kuyunun açıldığı Poyraz Sahası’nda toplam 9 kuyu bulunuyor. 2016 yılında 5-6 yeni kuyunun daha açılması planlanıyor.

Haber : malkaram.com

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı