301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Mart 2015 - Cumartesi 22:20 Bu haber 1020 kez okundu
 
Ulaş Yurdakul'dan STK Toplantısı'nda önemli açıklamalar
Mevcut mezbaha 1 yıl sonra kapanıyor. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Mezbahaya 1 yıl kullanım süresi verilmiş. Yeni mezbaha henüz yapılmadan, mevcut mezbaha kapatılırsa bunu Malkara halkına kimse açıklayamaz.
GÜNDEM Haberi
Ulaş Yurdakul'dan STK Toplantısı'nda önemli açıklamalar

Her ay düzenli olarak yapılan ve 12 Mart 2015 Perşembe günü Malkara Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde 3.sü gerçekleştirilen Malkara Belediyesi ve STK Toplantısı'na Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Uslu, Belediye Başkan Yardımcısı Celal Yılmaz, Ticaret Borsası Başkanı Atilla Ayaz, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Adnan Sungur, ile STK Başkan ve yöneticileri katıldı.

Toplantıda 2015 yılı yatırım programı hakkında konuşan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul'dan önemli açıklamalar. Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılı yatırım programının belli olduğunu söyleyen Yurdakul,  Buna göre en büyük payı alan ilçenin Malkara olduğunu belirtti. Otogar ihalesinin önümüzdeki aylarda yapılacağı ve bu yaz temelinin atılmış olacağını söyleyen Belediye Başkanı,  "1 yıl içerisinde de otogarın büyük bir kısmının biteceğini umuyoruz. "dedi.

 

2016'de mezbaha kapatılırsa Bunu kimse Malkara Halkına açıklayamaz

Yurdakul, "Et Kombinesini bir an önce yapmak istiyoruz. Ancak maalesef bürokrasi ve mevzuatlar o kadar fazla ki, bunları çabucak aşamıyorsunuz. Belli bir zaman alıyor. Bu da maalesef yatırımın yapılma süresini uzatıyor. Tesis 2018 yılında bitecek. Ancak buna bağlı çok ciddi bir sıkıntımız var. Mevcut mezbaha 1 yıl sonra kapanıyor. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Mezbahaya 1 yıl kullanım süresi verilmiş. Yeni mezbaha henüz yapılmadan, mevcut mezbaha kapatılırsa bunu Malkara halkına  kimse açıklayamaz. Belediye olarak hem iktidar partisi kanadından hem de ilçemizdeki Sivil Toplum Kuruluşlarından sürenin uzatılması için destek olmalarını bekliyoruz. Bununla ilgili Ankara'ya gidilmesi gerekiyorsa, bence gitmeli ve bu süreyi uzatmalıyız." diye konuştu.

 

Mezbahanın olduğu yere Soğuk Hava Deposu yapılacak

Çavuşköy'deki Et Kombine Tesisi'nin faaliyete geçmesinin ardından, mevcut mezbahanın olduğu yerde Soğuk Hava Deposu yapılması için, Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım planına aldırdıklarını söyleyen Ulaş Yurdakul, "Şuan mezbahanın olduğu yeri Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım planına aldırdık. Mezbahanın olduğu yerde Büyükşehir Belediyesine ait 3 dönümlük bir alan mevcut. Bu alana Büyükşehir Belediyesi tarafından soğuk hava deposu yapılacak." şeklinde konuştu.

 

Et Kombine Tesisi 2018'de bitecek

Çavuşköy'e yapılacak olan Et Kombine Tesisi için Büyükşehir Belediyesi yatırım planı çerçevesinde gereken kaynağın ayrıldığı bilgisini paylaşan Yurdakul, konuyla ilgili "Bu yıl kamulaştırması bitecek. Sonrasında ÇED Raporları alınacak. Bu süreç 8-10 ayı bulur. Hemen ardından işin ihalesi yapılacak. 2018 yılında Et Kombine Tesisi bitmiş olacak. " diye konuştu.

 

70 Bin Merekare parke taş alınacak

2015 yılı içinde Büyükşehir'den 70 Bin Metrekare parke taş alımı yapılacağını söyleyen Yurdakul,  işçiliği Malkara Belediyesi'nin yapacağını, Büyükşehir Belediyesi'nin sadece taşları vereceğini sözlerine ekledi.

 

Kültür Sarayı Projesi'ne Kültür Bakanlığından Destek

Kültür Merkeziyle ilgili çalışmaların devam ettiğini dile getiren Malkara Belediye Başkanı Yurdakul," Bu proje Ticaret ve Sanayi Odası ve Malkara Belediyesi tarafından ortak yapılacak bir proje. Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Bilgin bu konuyla ilgili yakın zamanda TSO Meclisinden yetki isteyecek. Projeyi Kültür Bakanlığı çizecek. Buradaki masrafı da Kültür Bakanlığı karşılayacak. Bu konuda Ankara'da görüştüğümüz mimar arkadaşlar da var. On gün önce, Ankara'da gerekli temaslarda bulunduk. Kültür Bakanlığı'na talep yazımızı yazdık. Talebimiz Bakanlık tarafından onaylandı. Kütür Bakanlığı bu Projeye destek verecek. Kültür Bakanlığı proje maliyetine yüzde 100 destek verecek. İnşaat maliyetine de yüzde 50 destek olacak. " dedi.

 

Belediye'ye 2 Adet Kazıcı alındı, 2 Çöp Kamyonu yolda

İller Bankası Kredisiyle Malkara Belediyesi'nin araç parkına  2 Adet kanal kazıcı aldıklarını söyleyen Yurdakul, yine İller Bankası Kredisiyle 2 adet çöp kamyonu alacaklarını, hala kiralık olarak kullanılan çöp kamyonları olduğunu söyledi.

 

Şehitlik Caddesi Yayalaştırma işi Temmuz'da bitiyor

Şehitlik Caddesi yayalaştırma ihalesiyle ilgili konuşan Yurdakul, "İhaleyi İstanbul'lu bir firma aldı. 1 Milyon 39 Bin TL bedelle İstanbul'dan bir firmaya verildi. İşe Nisan başında başlanacak. Sözleşmeye göre üç ay içinde Şehitlik Caddesi Yayalaştırma işi bitmiş olacak. Temmuz başında Şehitlik Caddesi Projesi bitmiş olur. " diye konuştu.

 

Büyükşehir'den gelecek parayla yolları yapacağız

Bu yıl Büyükşehir Belediyesi'nden 2 Milyon 675 Bin TL'lik bir para alacaklarını söyleyen Ulaş Yurdakul,  bu paranın 2 Milyon 200 Bin TL'lik kısmını Malkara Belediyesi sorumluluğundaki yolların paket taş döşenmesine kullanacaklarını sözlerine ekledi. Yapılacak ihalede fiyatın daha aşağıya da inebileceğini belirten Yurdakul,İhalenin sonucuna göre kalacak parayı değerlendireceklerini söyledi.

 

Kozyörük ve Balabacık Mahallelerine Halı Saha

Bu kalan parayla ilgili projeleri olduğunu sözlerine ekleyen Yurdakul, Kozyörük ve Balabancık mahallelerine halı saha yapmayı düşündüklerini söyledi.  Çöp konteynırı anlamında da sıkıntıları olduğunu ifade eden Başkan Yurdakul, yine buradan kalan parayı çöp hizmetlerinde kullanmayı düşündüklerini vurguladı.

 

Atatürk Bulvarı ve Şehitlik Caddesi'nde Yağmur Suyu Çalışması başlayacak

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, toplantıda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak Yağmur suyu çalışmalarına da değindi. Yurdakul şöyle konuştu : "İlk etapta Atatürk Bulvarı'nda ve Şehitlik Caddesi'nde yağmur suyu çalışması yapılacak. Aynı zamanda Malkara Belediyesi yolları parke taş yaparken, Büyükşehir de ana arterleri asfaltlıyor olacak. İller Bankası'nın verdiği son tarihe göre 6 Nisan'da su işinin bitmiş olması gerekiyor. Su işi bitmeden yolllara başlayamayız. En geç 15 Nisan itibariyle, Malkara'nın en büyük sorunu olan yolların yapımına başlarız."

 

2016 'da Büyükşehir'den Malkara'ya 5 Milyon TL gelecek

Malkara Belediyesi'nin Büyükşehir'den bu yıl 2 Milyon 675 Bin TL alacağını hatırlatan Yurdakul, Önümüzdeki yıl bu rakamın 5 Milyon TL olacağını söyledi.

5 Milyon TL Belediyenin kasasına girdiğinde Malkara'da 2016 yılında birçok sıkıntı çözülecek gibi görünüyor.

 

Haberimizin sonraki bölümünde Kapalı Pazar Yeri Projesiyle ilgili son gelişmeleri ve toplantıda konuşulan diğer konuları sizlerle paylaşacağız.

Tüm detaylar çok yakında malkaram.com'da...

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı