301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Şubat 2015 - Cuma 22:50 Bu haber 2178 kez okundu
 
Ulaş Yurdakul : Sulanabilir Alanları Yüzde 30'a Çıkarmalıyız
Malkara Belediyesi ile STK Başkanları arasında 6 Şubat'ta görüşülen konuları başlıklar halinde sayfamıza taşımaya devam ediyoruz. Toplantının ağırlıklı olarak üzerinde durduğu konular tarım ve hayvancılık üzerine olunca, hayvan işletmelerinin ruhsatlandırılması konusunun ardından, bu yazımızda da "Sulanabilir Alanların Arttırılması için Sulama Göletlerinin Oluşturulması" konusunu sizlerle paylaşıyoruz.
GÜNDEM Haberi
Ulaş Yurdakul : Sulanabilir Alanları Yüzde 30'a Çıkarmalıyız

Toplantının ana gündem maddelerinden biri olan "Sulama Alanları" konusunda, Malkara Belediyesi ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin projeleri ve mevcut göletlerden nasıl faydalanılacağı tartışılırken, özellikle kapalı sistem sulama ve damla sulamanın önemine vurgu yapıldı. Malkara'daki toplam arazinin bugün sadece Yüzde 7'sinin sulanabildiğine dikkat çekilirken, bu oranın ilk etapta Yüzde 25-30'lara çekilmesi için  neler yapılabileceği masaya yatırıldı.

Bu yazımızda ayrıca Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ümran Bilgin'in "Büyükşehir olduktan sonra belediyenin gelirleri ne kadar arttı? " sorusuna Başkan Ulaş Yurdakul'un verdiği cevabı da bulacaksınız.

Tekirdağ'da faaliyet gösteren birçok firmanın (bunların arasında Malkara'dan firmalar da var), vergi dairesi olarak neden Tekirdağ'ı değil de İstanbul'u tercih ettiklerini de yine bu yazımızda sorgulayacağız.

 

İşte toplantıda konuşulanlar :

Saim Özden (Malkara Ziraat Odası Başkanı) : Kiremitlik ve Doluköy'deki göletler atıl vaziyette duruyor. Bunları kazanmamız gerekiyor. İlla her mahallede gölet olacak diye düşünmememiz gerekiyor. İlk etapta mevcut göletleri faaliyete geçirip, her bir göletten 500 dönüm arazinin sulanması sağlansa, oralarda yapılacak sulu tarımdan elde edilecek üretiminden diğer mahallelerdeki üreticiler de ucuz yollu istifade edebilirler.

Cem Özkan (Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyesi - Malkara Yağlı Tohumlar Başkanı) : Kiremitlik, Pişman ve Sarıpolat göletleri Büyükşehir Belediyesi 2015 yılı programına alındı.

Ulaş Yurdakul (Malkara Belediye Başkanı) : Malkara'da yüzde 7 oranında sulanabilir arazi bulunuyor. 2015 yılında 10 bin dönüm kadar alan daha sulanabilir hale getirilecek. Bu da arazimizin yüzde 1.5'ine denk geliyor. Asıl Malkara'da olması gereken bu oranı yüzde 25-30 seviyelerine çıkartmak olmalı. Seçimlerden sonra bir düşüncemiz vardı. Bize köylerden gelen tarlaları maddi olarak değerlendirip, buradan elde edilecek gelirle sulama projeleri yapmak. Karaidemir Barajı'ndan kapalı sistem sulama yaptığımızda, ciddi bir araziyi sulayabiliyoruz. Kapalı sistemle 50 bin dönüm araziyi sulayabileceğiz. Ancak ciddi anlamda finans sıkıntımız var. Bunlar siyasi verilebilecek kararlar. Köyden gelen tarlaları da sattığınızda şöyle bir sıkıntıyla karşılaşıyorsunuz. Satıp o parayı tamamen köylere harcayabiliriz. Ancak bir yerdeki tarlayı satıp, başka bir yere sulama yaptığınızda bu da sıkıntı yaratacaktır.

Saim Özden (Malkara Ziraat Odası Başkanı) : Onlar sıkıntı olmaz. Bir şekilde çözülür. Herkes diyor ki, Büyükşehir'de trilyonlarca lira kaynak var. O zaman biz de diyoruz ki, o para orada yatacağına yatırıma dönüştürülsün.

Ulaş Yurdakul (Malkara Belediye Başkanı) : Büyükşehir'in bütçesi oluştu. Büyükşehir'in parası var ama, Trilyonlar var da yatıyor gibi bir durum söz konusu değil. Büyükşehir, Köylere Hizmet Götürme Birliği veya İl Özel İdare'nin alet ve edevatını aldı. Daha sonra yarıdan fazlasını hurdaya çıkardı. Şimdi köy yollarında çok ciddi sorunlar var. Büyükşehir'in yapması gereken çok hizmet var. Tekirdağ şehir içinde, Malkara'da, Hayrabolu ve Saray'da yolların yapılması gerekiyor. Özellikle köylerin ara yolları çok geniş bir alanı kapsıyor. Bunların hepsi Büyükşehir'e bağlı. Sadece Malkara'nın içinde 85 Km. yol var. Bütün bunlar çok ciddi kaynaklarla yapılabilecek hizmetler. Büyükşehir Fen İşleri'ne yaklaşık 24 Trilyonluk alet ve ekipman aldı. Yolların onarımıyla ilgili. Öncelik yolların çok hızlı bir şekilde onarılmasına verilecek. Malkara ile ilgili 10 bin dönüm arazinin kapalı sulama ile sulanabilir hale getirilmesi Büyükşehir'in bütçesinden bu yıl için Malkara'ya ayrıldı. Ancak bir anda 50-100 bin dönüm alanı sulayacağız dersek, bu hayal olur. Bunu yapabilmek için ekstra bir kaynağa ihtiyacımız var.

Ayhan Uzun (Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği Başkanı): Malkara'nın sulanabilir alanları, suyu stoklanabilir alanları ve hangi alanın hangi tarım ürününe uygun olduğuna dair kapsamlı bir çalışma yapılabilir mi? Bu konu önemli. Çünkü yarın öbür gün toplulaştırma olacak. Hangi alanlarda toplulaştırma olacak. Diyelim bölgeye yatırımı yaptıktan sonra yarın toplulaştırma geldiğinde bu yatırım bir anda boşa çıkarsa bunun hiçbir kıymeti kalmaz. Dolayısıyla bu işi planlarken kısa vadeli değil, uzun vadeli somut projeler oluşturulmalı ki, kalıcı ve güncel olabilsin.

Ulaş Yurdakul (Malkara Belediye Başkanı) : Damla sulama gelecek için çok önemli. Her geçen yıl yer altı suları maalesef daha derine iniyor. Bugün olmasa bile gelecekte bu sorun çok ciddi bir sıkıntı yaratacak.  Ancak, belirli büyüklükteki arazilerde damla sulama yapılabilirse, bu sayede yer altı su kaynakları korunmuş olmakla birlikte, belli bir seviyeye kadar yükselmesini de sağlamış oluruz. Malkara Belediyesi olarak Su Kooperatiflerine elimizden geldiğince destekte bulunuyoruz. Kısa vadede Malkara'daki sulanabilir araziyi yüzde 25'e çıkartmamız gerekiyor.

 

Ümran Bilgin : Büyükşehir olduktan sonra gelirimiz ne kadar arttı?

Ümran Bilgin (Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı) : Belediye Başkanıma bir sorum olacak. Başkanım Büyükşehir olduktan sonra gelirimiz ne kadar arttı?

Ulaş Yurdakul (Malkara Belediye Başkanı) : Malkara Belediyesi'nin gelirleri Büyükşehir olduktan sonra düştü. Türkiye'de Kanuna göre Büyükşehirlerin gelen vergiden alacağı pay belli. Türkiye'de Büyükşehir olan illerin sayısı artınca, bu pay Büyükşehir sayısına bölündüğünden dolayı gelen pay azaldı. Bundan ilçeler de nasibini aldı.

Ahmet Nazif Balcı (Malkara Belediye Başkan Yardımcısı) : Büyükşehir ve ilçelerinde gelirin artması verginin daha fazla toplanmasına bağlı. Çünkü 5 tane Büyükşehir Belediyesi varken de genel vergi gelirlerinin yüzde 2.5'i Büyükşehirlere gidiyordu. Şu an 32 Büyükşehir oldu. Ancak yine genel vergi gelirlerinin Yüzde 2.5’i Büyükşehirlere aktarılıyor. Yani daha önce 5'e bölünen gelir şimdi 32'ye bölünüyor.

Ulaş Yurdakul (Malkara Belediye Başkanı) : Bize gelen paranın yüzde 40'ını büyükşehir alıyor. Otomatikman kesiliyor. Biz parayı daha görmeden Büyükşehir'in kasasına giriyor. Örnek olarak Keşan Belediyesi'ne bize gelen paranın 3-3.5 katı daha fazla para geliyor. Bizim hizmet alanımızın 82 Km. uzunluğu var. Keşan'ın 10-15 Km. Tekirdağ'da şöyle bir sıkıntı daha var. Vergi dairesi Malkara'ya kayıtlı olan bir firmanın ödediği vergiden ben belediye olarak pay alıyorum. Tekirdağ Büyükşehir de alıyor. Ancak vergi dairesi İstanbul olan bir firmanın ödediği vergilerden biz bir kuruş para alamıyoruz.

Ümran Bilgin (Malkara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı) :  Kalkınma Ajansı bu konuda önemli bir girişimde bulundu. Vergi Dairesi Tekirdağ olan firmalara destek veriyor. Eğer Vergi dairesi İstanbul ise destek vermiyor. Bu uygulama yerinde bir uygulama. IPARD açılırsa orada da aynı şekilde bir uygulama olmasını bekliyoruz. Firmaların neden vergi kayıtlarını İstanbul'da oluşturduklarına gelince. Malkara'ya kayıtlı olurlarsa vergi oranlarına göre denetim ve kontrolle daha fazla karşı karşıya kalıyorlar. Ancak İstanbul'a kayıtlı olduklarında vergi oranları İstanbul gibi bir yerde göze batmıyor. Daha rahat ticari faaliyetlerini sürdürebiliyorlar.

Ulaş Yurdakul (Malkara Belediye Başkanı) : Burada devletin ilgili kurumlarının bizimle birlikte hareket etmesi gerekiyor. Tekirdağ Valisi'nin de Malkara Kaymakamının da diğer kurumların da bizimle birlikte hareket edip, bu firmaların vergi dairelerini Tekirdağ'a aldırmamız gerekli.

Kaynak: (ntv.com.tr) - ntv.com.tr Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı