301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 07:45 Bu haber 930 kez okundu
 
Ziya Öğretmen, Malkara’da Meslektaşlarıyla Buluştu!..”
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tekirdağ ziyareti kapsamında Malkara’da “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” gerçekleştirdi.
EĞİTİM Haberi
Ziya Öğretmen, Malkara’da Meslektaşlarıyla Buluştu!..”

Kardelen Düğün Salon’unda gerçekleşen toplantıya Malkara, Şarköy, Hayrabolu’lu  öğretmen ve yöneticilerle buluşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni çağın, farklı bir beceri seti gerektirdiğine işaret ederek 2040 yılına yaklaşırken dünya tarihinin büyük bir kırılma ile yüz yüze geleceğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:  2040’ta bugün ilkokula başlayan çocuklar, işe hayatına atılacak. Bu çağ, kapatın defterleri kitapları hafızanız güçlü mü diyen bir eğitim sistemi değil; sorun çözme becerileri, ekip çalışmasına yatkınlık, akıl yürütme, yaratıcı düşünme istiyor. Çocuklarımızı buna hazırlayacağız. 

Mesleki ve teknik eğitimin 2023 Eğitim Vizyonunun öncelikli konu başlıklarından biri olduğunun altını çizen Bakan Selçuk, gerçek hayat neyi gerektiriyorsa eğitimde onun yapılacağını söyledi. Ekonominin can damarının mesleki eğitim olduğunu belirten Millî Eğitim Bakanı Selçuk, Mesleki teknik eğitimde paradigmal bir dönüşüm yapıyoruz. Bütün meslek liselerinin dal ve alanlarını dış ticaret açığımızla, ithalat kalemlerimizle ilişkilendiriyoruz. Örneğin Türkiye’de ciddi bir ahşap oyuncak ithalatı gördük. Niye ithal ediyoruz dedik. Biz 4 tane okul açtık. Orada üretip, Türkiye’ye satışını yapacağız. Dünyaya satış için 10 tane daha açacağız.“dedi.

Turizm liselerindeki sorunların da iş başı eğitimin niteliğinin artırılmasıyla çözümleneceğine vurgu yapan Selçuk,  Turizm liselerinde eğitim sezonla birlikte yani Nisan’da başlayacak. Oteller okul olacak, belli standartları koyacağız, öğrencilere iş garantisi ve maaş vereceğiz, mezunların 3 yıl boyunca sigortasını ödeyeceğiz. Bunun için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Organize Sanayi Bölgeleriyle anlaşmalar imzalandı. Devamı da olacak.” İfadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonunun açıklandığı 23 Ekim 2018 tarihinden bu yana ziyaretlerin değişmeyen programı, Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" başlıklı toplantısını Malkara’da gerçekleştirdi.

 "Hiçbir eğitim sisteminin kalitesi, öğretmeninin kalitesini aşamaz" diyen Bakan Selçuk, bu noktadan hareketle vizyonun tüm detaylarını onu hayata geçirecek olan eğitimcilerle, çocukların hayatına doğrudan dokunan ellerle bizzat paylaştı ve paylaşmayı sürdürüyor.

Kardelen Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları"nda  Malkara, Hayrabolu, Şarköy’lü öğretmen ve okul yöneticileri ile bir araya gelen Bakan Selçuk, geçmişte biriktirdiği deneyimlerin vizyonun ortaya konulmasında büyük payı olduğunu belirterek, acil çözümlerle değil, zaman içinde demini alacak projelerle, adım adım eğitimde hedeflenen noktaya ulaşılacağını söyledi. 

Bakan Selçuk şöyle devam etti: 

Eğitim Türkiye'nin en büyük sorunu değildir, eğitim Türkiye'nin en büyük çözümüdür diye bakıyoruz. Politikaların dönüşümüyle ilgili kararlar aldık ve bu kararları da 3 senelik bir projeksiyon içerisinde yerine getiriyoruz. Biliyorum çok yüksek bir beklenti oluştu Türkiye'de, kiminle konuşsam aynı beklentiden söz ediyor. Bu beklenti benim şahsımla ilgili değil, geleceğimizle ilgili hayallerimizle ilgili, çocuklarımızın geleceğiyle ilgili bir beklenti bu” Türkiye'nin eğitim alanında çok önemli bir birikimi olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, eğitimde mutfakta dönüşüm gerçekleştirilmesi gerektiğinin, bunun da öğretmenler eliyle yapılabileceğinin altını çizdi. 

Çocuğun hukukunun değerine vurgu yapan Milli Eğitim Bakanı, sınav odaklı değil, çocuğun duygu, düşünce ve hareket olarak bütünsel olgunlaşmasının sağlanmasını sağlayacak bir sisteme aşama aşama geçileceğini anlattı. 

Selçuk, tanıtımı yapılan  Tasarım ve Beceri Atölyeleri ve Okul Profili Değerlendirme  Çalışmasının ve yeni yapılacak projeler bir araya toplandığında bütünün parçalarının birleşeceğine dikkat çekti. 

Bakan Selçuk, tasarım beceri atölyelerindeki altyapının UNESCO'nun ISCED başlıklı bir meslek ve sektör sınıflandırmasının izdüşümü olduğunu, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrencilerin bu atölyelerde, kendilerini tanıma fırsatı bulacağına işaret etti. Okul Profili Değerlendirme Çalışmasıyla da eğitimde fırsat eşitliği yaratılacağının ve okullar arasındaki imkan farklılıklarıyla eş zamanlı biçimde öğrenme farklarının da azalacağının altını çizdi. 


Bakan Selçuk, bu buluşmalarda  Ahlak kavramına özellikle vurgu yapıyor. Selçuk, Ahlak telakkisi olmadan hiçbir sistem yeşermez. Ahlak ne kadar zayıfsa hukuk metinleri o kadar kabarır. Bizim eğitim sistemimizin temeline de ahlak telakkisini oturtmamız gerekiyor diye konuştu. 

 

 

haber:MALKARAM.COM

Kaynak: Editör:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ziya Öğretmen, Malkara’da Meslektaşlarıyla Buluştu!..”
Ziya Öğretmen, Malkara’da Meslektaşlarıyla Buluştu!..”
Ziya Öğretmen, Malkara’da Meslektaşlarıyla Buluştu!..”
Ziya Öğretmen, Malkara’da Meslektaşlarıyla Buluştu!..”
Yorumlar
Haber Yazılımı